czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Jaki podnośnik samochodowy do warsztatu?

Jednym z najważniejszych urządzeń w każdym warsztacie samochodowym jest podnośnik. Urządzenie to jest bardzo praktyczne i sprawdza się w przypadku takich czynności jak wymiana koła, przegląd podwozia samochodu oraz przy wykonywaniu wielu różnych napraw pojazdu. Na rynku dostępne są różne modele podnośników samochodowych. Przed zakupem konkretnego modelu do warsztatu warto dowiedzieć się, czym różnią się konkretne rodzaje podnośników i jakie spełniają funkcje.

Jakie podnośniki samochodowe można wykorzystać w warsztacie?

Wśród najpowszechniej stosowanych podnośników wymienić można przede wszystkim podnośniki trapezowe, jednokolumnowe, dwukolumnowe oraz nożycowe. Różnią się one od siebie budową. Podnośniki trapezowe charakteryzują się stabilną konstrukcją dzięki zastosowaniu czterech ramion. Ich wadą jest jednak podstawa o małej powierzchni.

Drugim wspomnianym rodzajem są podnośniki samochodowe kolumnowe. Wyróżnić można tu urządzenia jednokolumnowe i dwukolumnowe. Modele jednokolumnowe wyposażone są w pojedyncze ramię oraz wykończone gumą wsporniki. Dzięki temu ryzyko zsunięcia się auta podczas jego unoszenia bądź opuszczania jest minimalne. Napęd podnośników jednokolumnowych opiera się na silniku elektrycznym. Podnośniki samochodowe dwukolumnowe bazują natomiast na napędzie elektrohydraulicznym. Wyposażone są w dwie pary ramion regulowanych przegubowo. Gwarantuje to bardzo dużą stabilność. To dobry wybór dla profesjonalnych warsztatów samochodowych.

Ostatnim typem podnośnika jest podnośnik samochodowy nożycowy. To model podnośnika nieco bardziej rozbudowany od modelu trapezowego. Działanie obu opiera się na hydrostatycznej przekładni oraz pompie elektrohydraulicznej. Do podniesienia pojazdu stosowany jest układ nożycowy. To rozwiązanie jest polecane w przypadku zakładów blacharskich oraz wulkanizacyjnych.

Sposób działania podnośników samochodowych

Podnośniki samochodowe warsztatowe można podzielić także ze względu na sposób ich działania. W tym przypadku urządzenia podzielić można na ręczne, elektryczne, pneumatyczne oraz hydrauliczne. Podnośniki ręczne używane są głównie podczas wykonywania prostych czynności naprawczych. W przypadku prac bardziej skomplikowanych raczej nie poleca się korzystania z tego typu urządzenia. Jeśli chodzi o podnośniki elektryczne, ich zaletą jest zapewnienie dużej stabilności podczas podnoszenia samochodu. Podnośniki pneumatyczne charakteryzują dość spore gabaryty, dlatego stosowane są głównie w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Ich działanie bazuje na wykorzystaniu sprężonego powietrza. Wprawia ono w ruch tłok, który jest najważniejszym elementem układu pneumatycznego. Podnośnik samochodowy hydrauliczny obsługuje się za pomocą ręcznej dźwigni. Zaletą tego rozwiązania jest duża powierzchniowo podstawa, co wpływa na stabilność podnoszenia pojazdu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając podnośnik samochodowy?

Jak zatem widać, wybór modeli podnośników jest dość spory. Podnośniki samochodowe najazdowe różnią się od siebie konstrukcją i sposobem działania. Decydując się na konkretny typ, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Po pierwsze, ważny jest maksymalny udźwig podnośnika. Powinien być on dopasowany do wagi aut, które planuje się naprawiać z jego pomocą. Pamiętać trzeba rzecz jasna o dodatkowym zapasie. Po drugie, istotna jest szybkość podnoszenia samochodu. Oczywiście, im podnośnik szybciej będzie działał, tym lepiej. Po trzecie, ważnym parametrem jest także maksymalna wysokość podnoszenia. Tutaj istotna jest wysokość zawieszenia aut, które mają być w warsztacie naprawiane oraz zakres i rodzaj prac naprawczych, jakie planuje się przeprowadzać. I po czwarte, nie można zapomnieć o stabilności. Jest to ważne m.in. ze względu na bezpieczeństwo podczas użytkowania podnośnika. Na stabilność urządzenia wpływ ma powierzchnia podstawy podnośnika oraz rodzaj końcówek roboczych.

Każdy właściciel warsztatu, zastanawiający się jaki podnośnik samochodowy kupić, powinien kierować się właśnie tymi parametrami.

Powiązane artykuły