czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Linia rozlewnicza – zastosowanie, budowa i zalety

Dziś artykuły płynne, takie jak piwo, wódka czy wino produkuje się z wykorzystaniem najnowszych technologii. Dotyczy to całego procesu przygotowywania tego typu napojów alkoholowych. Przykładem może być tu zastosowanie innowacyjnych linii rozlewniczych. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, produkowane artykuły alkoholowe charakteryzuje wysoka jakość. Zarówno jeśli chodzi o skład, jak i sam smak. Dużą zaletą stosowania nowoczesnych linii rozlewniczych jest, choćby w przypadku piwa, fakt, iż skutecznie potrafią one opóźnić proces pienienia się podczas nalewania.

Konstrukcja nowoczesnych linii rozlewniczych

Dostępne współcześnie linie rozlewnicze dla przemysłu alkoholowego cechują się pełnym zautomatyzowaniem. To znacznie przyspiesza produkcję napojów alkoholowych. Proces ich przygotowania jest ujednolicony i powtarzalny. Wszystko dzięki specjalistycznym i nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. Mowa tu choćby o wykorzystaniu metody przepływomierzowej. Metoda ta jest połączeniem wysokiej jakości i precyzji w produkcji napojów alkoholowych. Podkreślić trzeba również, że obecne linie rozlewnicze wykorzystują także podciśnieniowy sposób dozowania oraz rozwiązanie tłokowe. Wszystko to wpływa na wysoką wydajność w produkcji artykułów alkoholowych.

Budowa linii rozlewniczej

 

Linia rozlewnicza zbudowana jest z kilku kluczowych elementów. Jednym z najważniejszych jest stół podawczy, którego zadaniem jest szybkie i dokładne wprowadzanie butelek do napojów na linię rozlewniczą. Wyróżnić można tu dwa typy stołów podawczych: taśmowy bądź obrotowy. Omawiając budowę linii rozlewniczej, wymienić trzeba także takie elementy jak urządzenie dozujące oraz automatyczna zakręcarka pionowa, której zadaniem jest precyzyjne zamykanie napełnionych butelek.

W skład linii rozlewniczej do piwa czy wina wchodzi także transporter płytkowy. Element ten odpowiedzialny jest za podawanie, odbiór oraz przekazywanie butelek. Każda nowoczesna linia ma na swoim wyposażeniu również etykieciarkę z układem kilku rolek. Co ważne, dziś te urządzenie są bardzo nowoczesne. Pozwalają one m.in. na nadzór nad poprawnością jej działania. Element ten jest  wyposażony w system wizyjny oraz cyfrową kontrolę obecności etykiety. To zapewnia większe bezpieczeństwo całego procesu. Warto wspomnieć jeszcze, że nowoczesna linia rozlewnicza do wina czy wódki zbudowana jest także z banderolownicy oraz ze stołu odbiorczego. Pierwszy element nakłada na butelki banderole, natomiast drugi odbiera gotowe, napełnione butelki na końcu linii produkcyjnej.

Zalety linii rozlewniczej

Zastosowanie linii rozlewniczej w produkcji napojów alkoholowych wiąże się z wieloma korzyściami. Wspomnieć można choćby o możliwości korzystania z funkcji półautomatycznego płukania butelek. Zapewnia to zachowanie odpowiedniej czystości w całym procesie produkcyjnym. Nie bez znaczenia jest także fakt, że nowoczesne wyposażenie umożliwia szybkie i proste przezbrojenie linii. W razie konieczności, umożliwia to przystosowanie produkcji do indywidualnych potrzeb. Mówiąc jednak o zaletach, wskazać trzeba bardzo dużą wydajność linii rozlewniczych. W przeciągu jednej godziny umożliwiają one napełnienie aż 1500 butelek.

Jeśli jednak producent wyrobów alkoholowych chce korzystać z tych wszystkich zalet, to zamontować musi w swoim zakładzie linię produkcyjną alkoholu najwyższej jakości. Tu wskazać można na rozwiązania oferowane przez firmę Autojet z Poznania. Firma ta specjalizuje się w procesach technologicznych dotyczących płynnych produktów. Więcej na ten temat przeczytasz pod adresem: https://www.autojet.com.pl/produkty/uniwersalna-dla-przemyslu-alkoholowego/. W ofercie znaleźć można zarówno uniwersalne linie, jak i takie, które dostosowane są do procesu przygotowania konkretnego rodzaju wyrobu alkoholowego. Dzięki temu każdy producent może wybrać takie rozwiązanie, które dostosowane będzie do jego konkretnych potrzeb i oczekiwań. Oznacza to możliwość znacznego wzrostu wydajności w produkcji asortymentu.

Powiązane artykuły