czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Concierge – jakie ma zadania?

Słowo „concierge” dla wielu osób brzmi nieznajomo, podczas gdy zawód ten ma za sobą wieloletnią tradycję. Stanowisko concierge znane było już w czasach monarchii, dziś jednak przybrało nieco inny wymiar. Kim dokładnie jest concierge i jakie może mieć zadania?

Kim jest concierge i czym się zajmuje?

Asystent concierge to osoba niesamowicie zorganizowana, która posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby załatwić nawet pozornie trudne sprawy. W praktyce concierge bywa nazywany specjalistą do spraw beznadziejnych, co można zobrazować za pomocą prostego przykładu. Co zrobić w sytuacji, gdy bliska osoba chciałaby jutro zjeść kolację w restauracji, w której stolik trzeba zarezerwować z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem? Oczywiście, wspólne wyjście można przełożyć, jednak – jak się okazuje – wcale nie ma takiej konieczności. Wystarczy tylko poprosić o pomoc concierge, który załatwi każdą, w granicach rozsądku i prawa, sprawę.

Concierge może również wykonywać innego rodzaju, nieco prostsze zadania, które jednak wymagają odpowiedniej organizacji, a często także przynajmniej niewielkiego przygotowania. Przykładem może być chociażby odebranie dzieci z przedszkola, wyprowadzenia psa i przygotowanie maluchów do ważnego wyjścia w ciągu godziny. Do concierge klienci często zgłaszają się po pomoc, gdy codzienne sprawy wymykają im się spod kontroli. Czasami nawet zrobienie zakupów jest poza ich zasięgiem – tym również może zająć się concierge. W rzeczywistości zakres wyznaczonych mu zadań zależy tylko i wyłącznie od potrzeb klienta. W praktyce concierge wykonuje nawet te najtrudniejsze, a wręcz niemożliwe zadania. Wszystko jednak odbywa się w granicach przyjętych norm społecznych i obowiązującego prawa.

Concierge dla firm

Okazuje się, że asystent concierge pomaga nie tylko osobom fizycznym, ale także tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Każdy prezes czy właściciel firmy potrzebuje dobrej asystentki, jednak często znalezienie takowej graniczy z cudem. Wielu przedsiębiorców zatrudnia kolejne osoby, które nie potrafią poradzić sobie z terminowym wykonywaniem bieżących obowiązków. Niestety, nie każdy może zostać asystentem, zwłaszcza jeśli chodzi o pomoc prezesom dużych, prężnie rozwijających się firm. Praca po presją czasu, w stresie, a dodatkowo konieczność stałego podnoszenia swoich kompetencji przerasta wiele osób. Każdy, kto choć raz miał okazję pracować na stanowisku asystenckim, doskonale wie, o czym mowa. Alternatywnym rozwiązaniem okazuje się być zatrudnienie asystenta concierge, który jest w stanie rozwiązać nawet najbardziej zawiły problem. Dlaczego? Ponieważ asystent concierge posiada dużą wiedzę, która przydaje się do wykonywania różnego typu zadań, w tym także związanych ze sprzedażą, księgowością czy rozliczeniami. Z drugiej jednak strony posiada on umiejętności, dzięki którym jest w stanie w krótkim czasie zorganizować kolację z ważnym klientem w prestiżowej restauracji bądź załatwić wejściówki do teatru na przedstawienie, na które bilety dawno się wyprzedały. Co ważne, concierge nie pełni w przedsiębiorstwie roli pracownika jakiegoś konkretnego działu. Nie jest to osoba, która poprowadzi księgowość czy w sposób kompleksowy zajmie się sprzedażą. Jej zadaniem jest wspieranie organów zarządczych, a także pracowników i managerów konkretnych działów.

W praktyce właściciel firmy może zlecić concierge wybrane zadania, w zależności od potrzeb. Dla firm nawiązanie współpracy z concierge jest bardzo korzystne, ponieważ najczęściej rozliczenie dokonywane jest poprzez fakturę, na zasadach B2B. Concierge nie jest więc pracownikiem firmy, zatem jej właściciel nie musi odprowadzać za niego składek ZUS czy ponosić kosztów utrzymania stanowiska, a nawet udzielać urlopu. Co ważne, współpraca najczęściej odbywa się poprzez kanały zdalne, co daje większą elastyczność w zarządzaniu zadaniami, a także okazuje się pomocne w przypadku firm działających jedynie online. 

Powiązane artykuły