czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Dodatki do paliw – czy warto je stosować?

Jakość zatankowanego paliwa niebagatelnie wpływa na pracę silnika. Gdy okaże się, że benzyna lub olej są słabej jakości, to możemy odczuwać różnego rodzaju problemy przez dłuższy czas. Od głośniejszej pracy silnika zaczynając, na mimowolnym gaśnięciu kończąc. Konsekwencje mogą być też znacznie poważniejsze, w postaci uszkodzeń podzespołów, takich jak świece, sonda lambda czy wtryskiwacze. Gdy zdajemy sobie już sprawę z tego, jak ważną rolę w naszym pojeździe odgrywa jakość paliwa, to możemy przejść do kwestii zapobiegania i poprawienia wydajności. W tym aspekcie niezrównane są dodatki do paliwa.

Jakie korzyści niesie za sobą stosowanie dodatków?

To jakie korzyści uzyskamy, zależy w dużym stopniu od rodzaju napędu i zastosowanego specyfiku. Dodatki do paliwa benzyna mają podstawowy cel w postaci polepszenia procesu spalania mieszanki z powietrzem. Jest to dla nas o tyle istotne, że w praktyce oznacza realne zmniejszenie spalania, co przekłada się na niższe koszty użytkowania samochodu. Dobrej jakości dodatki mają w składzie substancje, które oczyszczają osady zbierające się we wtryskiwaczach i tłokach. Dzięki temu możemy wydłużyć czas eksploatacji poszczególnych podzespołów. Niektóre suplementy do paliw używane zgodnie z zaleceniami producentów mają zwiększać liczbę oktanową paliwa. Jeżeli zaś posiadasz pojazd z silnikiem wysokoprężnym, to bardziej zainteresują Cię dodatki do paliwa diesel. Są one dużo bardziej popularne od swoich benzynowych odpowiedników, bo pomagają poradzić sobie z główną bolączki diesli, czyli wrażliwością na niskie temperatury. Dodatki sprawiają, że rozruch w czasie mrozu jest dużo łatwiejszy. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego typu produktów. Bardziej nowoczesne samochody z silnikiem o zapłonie samoczynnym posiadają filtry DPF, które to z kolei mają skłonność do zapychania się, gdy użytkujemy pojazd na krótkich trasach. Brak gromadzenia się nagaru i sadzy jest bardzo korzystną opcją dla każdego kierowcy diesla.

Czym kierować się przy wyborze dodatków do paliwa?

Po przeczytaniu wyżej wymienionych zalet zapewne nie zadajesz już sobie pytania – dodatki do paliwa czy warto? A raczej, jakie konkretnie kupić? Wybór jest bowiem ogromny. Półki na stacjach benzynowych czy w sklepach motoryzacyjnych wręcz uginają się od ilości dodatków i uszlachetniaczy do paliw. To, jaki wybierzemy, powinno zależeć od naszego samochodu. Jako kierowcy najlepiej znamy jego bolączki i wiemy, czego najbardziej potrzebuje. Dość popularne są dodatki do usuwania wody z baku, które szczególnie upodobali sobie właściciele aut z instalacją gazową. Nierzadko zdarzają się także problemy z tak zwanym ,,kopceniem” układu wydechowego. Jeżeli w porę zauważyliśmy tę usterkę, to bez większego problemu będzie można ją wyeliminować, stosując odpowiedni suplement do paliw płynnych.

Specjalne dodatki do paliwa – diesel zima

Jak wspomniałem już wcześniej, zdarzają się dość specyficzne problemy z konkretnymi jednostkami, które dość trudno wyeliminować. Wtedy należy nabyć specyfik, który koncentruje się na danym problemie. Dodatek do paliw diesel zima ma za zadanie odpowiednio chronić Twój silnik w trakcie ujemnych temperatur i ułatwić jego zapłon. Podobnie jest w przypadku innych specjalnych suplementów. Wydając stosunkowo niewielkie pieniądze, możemy zabezpieczyć się przed potencjalnymi kosztownymi naprawami. Właśnie tak jest w przypadku układów Common Rail. Nagromadzone osady mogą spowodować trwałe uszkodzenie wtryskiwaczy i co za tym idzie duże koszty. Wydając zaledwie kilkadziesiąt złotych i wlewając płyn do zbiornika paliwa, możemy się przed nimi uchronić. Wszelkiego rodzaju dodatki do paliw największe korzyści przynoszą w przypadku starszych lub zaniedbanych samochodów. Jednakże warto pamiętać, że nawet w nowszych konstrukcjach użycie tego rodzaju specyfików może efektywnie zmniejszyć zużycie paliwa i AdBlue.

Gdzie kupić sprawdzonej jakości dodatki?

Jeżeli chcesz nabyć wysokiej jakości dodatki do paliwa, to sprawdź ofertę na stronie ze24.pl. Preparaty dobrej jakości dadzą drugie życie Twojemu pojazdowi, a także pozwolą zadbać o aspekt ekonomiczny i ekologiczny jazdy. Niezależnie od rodzaju samochodu, jakim się przemieszczasz, z pewnością warto przetestować suplementy, bo oferują one naprawdę wiele zalet w stosunku do swojej ceny.

Powiązane artykuły