czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Jak dobrać dywaniki do samochodu? Poradnik

Dbałość o czystość we wnętrzu własnego samochodu osobowego jest bardzo ważna. W dobie zagrożeń epidemicznych powinniśmy częściej czyścić kokpit oraz odkurzać dywaniki samochodowe. Na elementach wewnętrznych gromadzi się bowiem bardzo dużo zanieczyszczeń, kurzu oraz drobnoustrojów. Dziś na tapetę bierzemy to, co mamy pod nogami. Jakie dywaniki do samochodu będą najłatwiejsze w eksploatacji? Jak je dobrze dobrać do modelu pojazdu?

Standardowe, gumowe dywaniki do samochodu. Dwa najpopularniejsze rodzaje

Jeśli chcesz, aby Twój pojazd był zawsze czysty w środku, a odkurzanie dywaników nie sprawiało wielu trudności, warto wybrać chodniczki do samochodu wykonane z materiałów syntetycznych. Gumowe dywaniki do samochodu dostępne są w kilku najpopularniejszych odmianach. Na rynku spotkamy m.in. te, które posiadają wyżłobione kanaliki, ułatwiające odprowadzanie wody. Takie rozwiązanie jest przydatne w przypadku opłukiwania ich bezpośrednio na myjni samochodowej. Ich najistotniejszą wadą jest mniejsza estetyka i chropowatość, przez co w rynienkach może osadzać się większa ilość brudu. Druga najczęściej spotykana odmiana chodniczków gumowych posiada wytłoczony wzór, który zapobiega wylewaniu się wody podczas jazdy autem. Mają one jednak ograniczoną zdolność do zatrzymywania wody. W przypadku dużych opadów deszczu i częstego wsiadania do pojazdu, tego typu chodniczki będzie trzeba bardzo często opróżniać.

Wygląd czy użyteczność? Materiałowe dywaniki do auta i ich charakterystyka

Chodniczki do samochodu wykonane z gumy są jednak zwykle mało estetyczne. Guma może po pewnym czasie blaknąć, pękać, a po kilku sezonach z pewnością uświadczymy na niej mocne ślady użytkowania. Jeśli nie wiesz, jakie dywaniki do samochodu będą prezentowały się najokazalej, mamy dla Ciebie wskazówkę. Chodniczki materiałowe, wykonane z weluru, są odpowiednio podszyte i zabezpieczone przed strzępieniem się. Dywaniki samochodowe tego typu są w stanie przez dłuższy czas zachować ładny, świeży wygląd. Ich czyszczenie jest jednak nieco bardziej utrudnione. Zwykłe przemycie myjką ciśnieniową w tym przypadku nie wystarczy. Welur pochłania wilgoć, a proces suszenia może trwać kilka godzin. Materiałowe dywaniki samochodowe łatwiej będzie odkurzyć ze względu na podatną strukturę włókien, natomiast gruntowne ich pranie można wykonywać w domu.

Dopasowanie chodniczków do modelu pojazdu. Jakie dywaniki do samochodu?

O tym, czy w Twoim samochodzie wybrane dywaniki się sprawdzą, będzie decydować nie tylko rodzaj materiału. Przy doborze chodniczków warto zwrócić uwagę na ich długość, szerokość oraz sposób wykrawania. Choć w sklepach dostępnych jest wiele uniwersalnych chodniczków, to w przypadku niestandardowych pojazdów mogą one po prostu nie pasować. Ma to niebagatelne znacznie, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa jazdy. Zwijający się, chodniczek, który jest zbyt długi, może przyczynić się do blokowania pedałów. Dywaniki samochodowe muszą zatem współgrać w stu procentach z modelem posiadanego samochodu.

Powiązane artykuły