Jak dobrać moc kotła gazowego?
Kotły gazowe, które mają służyć do ogrzewania domu oraz wody użytkowej, muszą być odpowiednio skonfigurowane. Zakłada się, że na każde 10 m2 powierzchni, która ma być ogrzewana, zapewnić należy ok. 0,6 kW mocy. Co ważne, w przypadku budynków nowych, które cechuje wysoka energooszczędność, moc ta może być nawet mniejsza. W przypadku średniej wielkości domu jednorodzinnego do jego ogrzania zastosować należy kocioł gazowy o mocy nawet mniejszej niż 10 kW. Inaczej jest w przypadku wody użytkowej. Tu moc cieplna musi być zdecydowanie większa. Co zatem trzeba wiedzieć o doborze kotła gazowego?
Jak dobrać moc kotła gazowego do ogrzania wody użytkowej?
Podgrzewanie wody użytkowej w przypadku kotłów gazowych jest zadaniem najważniejszym. W momencie odkręcenia kranu urządzenie natychmiast przestaje ocieplać dom, a zaczyna podgrzewać jedynie wodę użytkową. Oznacza to, że moc kotła gazowego musi być dopasowana do konkretnych potrzeb. Konieczne jest tu określenie ilości punktów poboru wody oraz ich rodzaju. Inna potrzebna będzie do kąpieli w wannie, a inna do wzięcia szybkiego prysznica. Ważne jest, aby w każdym przypadku zapewnić wystarczającą ilość wody. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest dobór odpowiednio dużego zasobnika, w którym magazynowana będzie woda. Drugi sposób polega na zakupie kotła gazowego o odpowiednio dużej mocy, który będzie w stanie bardzo szybko się podgrzewać. Dobrze sprawdzi się tu dwufunkcyjny model o mocy nie mniejszej niż 20 kW. Przy takim kotle nie trzeba czekać zbyt długo na napełnienie się wanny gorącą wodą. Wysokiej jakości urządzenia znaleźć można m.in. w ofercie https://vaillant-lodz.pl/oferta-saunier-duval/kotly-gazowe/. Alternatywą może być kocioł z dużym podgrzewaczem pojemnościowym.
Zakres modulacji mocy kotła gazowego
Wiele osób decyduje się na zakup kotła gazowego o mocy znacznie większej, niż tak naprawę jest potrzebna. Często robi się tak po prostu „na wszelki wypadek”. Trzeba wiedzieć, że nie będzie to najlepsze rozwiązanie. To niepotrzebne zwiększanie kosztów. Istotne, aby kocioł posiadał największy zakres modulacji mocy. Pozwoli to na zmniejszenie energii odpowiedzialnej za podgrzewanie wody użytkowej w momencie, kiedy kocioł działa w trybie ogrzewania domu. Dzięki temu ograniczy się zużycie paliwa oraz wydłuży żywotność urządzenia. Wynika to z tego, że przy takim rozwiązaniu znacznie rzadziej palnik będzie się włączał i wyłączał. Na rynku dostępne są kotły gazowe, których moc można modulować nawet w stosunku 1:10.
Wydajność kotła gazowego
Dobierając moc kotła gazowego, nie można zapomnieć o dobowym profilu obciążeń. Określa on, ile mieszkańcy domu zużywają wody. Pod uwagę brane jest tu natężenie wypływu, długość pobierania podgrzanej wody oraz temperatura. Dobowy profil obciążeń oznaczany jest odpowiednimi symbolami. Kotły gazowe, które cechuje najmniejsza wydajność, oznaczane są jako S. Tego typu urządzenia wykorzystuje się do obsługi jednej umywalki i zlewozmywaków. Kotły z oznaczeniem S sprawdzić mogą się w małych mieszkaniach. W przypadku większych i dużej liczby domowników wybrać należy sprzęt z oznaczeniem M. Z kolei kocioł gazowy oznaczony symbolem L wybrać powinna rodzina licząca więcej niż czterech członków. Najbardziej wydajne kotły gazowe oznaczane są symbolami XL i XXL.
Jak dobrać moc kotła gazowego? Kalkulator
Dobranie odpowiedniej mocy kotła gazowego często nie jest zadaniem łatwym. Warto tu poradzić się specjalisty w tym zakresie. Mowa tu o skorzystaniu z kalkulatora. Wykonanie odpowiednich obliczeń za pomocą takiego mechanizmu może być bardzo pomoce przy wyborze konkretnego modelu kotła gazowego. Kalkulatory często znajdują się na stronach producentów kotłów gazowych oraz sklepów z tego typu urządzeniami. Zastanawiając się nad wyborem konkretnego modelu kotła gazowego, warto na początku skorzystać właśnie z takiej możliwości.