czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Jak pakować narzędzia do sterylizacji?

Bardzo wiele podmiotów jest prawnie zobowiązanych do przeprowadzania procesu sterylizacji. Przede wszystkim proces wykonywany według odpowiedniej procedury, zapobiega rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów, a co za tym idzie – roznoszeniu chorób na większą skalę.

Sterylizacja potocznie jest też określana jako wyjaławianie. Dotyczy nie tylko tych narzędzi, które mają bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi pacjentów, gdyż drobnoustroje mogą przedostawać się do organizmu także w inny sposób. Tym samym sterylizacja jest konieczna w przypadku narzędzi medycznych, przyrządów kosmetycznych czy też urządzeń do pielęgnacji włosów.

Wyjaławianie przeprowadza się w różnego rodzaju placówkach medycznych, a także w wyspecjalizowanych punktach usługowych. Sama procedura pakowania narzędzi do sterylizacji jest bardzo ważna i podlega kontroli ze strony sanepidu. Co warto wiedzieć na ten temat i jakie opakowania należy stosować?

Dezynfekcja a sterylizacja – co je różni?

Można się zastanawiać, czy sam proces dezynfekcji nie byłby tutaj wystarczający. O ile daje ona naprawdę dobre rezultaty – może się okazać niewystarczająca. Tylko proces sterylizacji gwarantuje całkowite bezpieczeństwo i pozbycie się wirusów, bakterii oraz grzybów. Dzieje się tak ze względu na fakt, że dezynfekcja usuwa drobnoustroje chorobotwórcze w ich dorosłej postaci. Natomiast sterylizacja pozwala usuwać także ich formy wegetatywne i przetrwalnikowe. Wobec tego tylko wyjaławianie daje całkowitą pewność co do czystości narzędzi, a więc możliwości ich ponownego użycia.

W jaki sposób wygląda cała procedura sterylizacji krok po kroku?

  1. Na początku narzędzia powinny zostać odpowiednio umyte bądź też zdezynfekowane. Należy je umieścić w specjalnym opakowaniu do sterylizacji. Tego typu produkty są dostępne na stronie https://media-med.pl/kategoria-produktu/sterylizacja/opakowania-sterylizacja/. Do zamykania lub zaciskania opakowań często stosuje się zgrzewarkę szczękową.
  2. Sam proces sterylizacji powinien być kontrolowany. Przed właściwym procesem należy umieścić pakiety kontrolne w komorze sterylizatora. Są to specjalne testy chemiczne. 
  3. Sterylizacja właściwa powinna się odbywać w specjalnym urządzeniu wedle wybranego programu.
  4. Po skończonym wyjaławianiu materiał należy ostudzić. 

Pakowanie narzędzi do sterylizacji – jakie rodzaje opakowań stosować?

Ważnym pytaniem jest to, jak pakować narzędzia do sterylizacji, aby opakowanie faktycznie gwarantowało to, że żadne drobnoustroje nie przedostaną się do wnętrza. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą:

  • opakowania I generacji – składają się z dwóch warstw. Pierwsza z nich ma za zadanie zapewnić aseptyczność wewnątrz, a druga stanowi ochronę dla pierwszej. Oczywistą kwestią jest użycie takich materiałów do produkcji opakowań, które nie będą zatrzymywały działania urządzeń sterylizujących. Przykładem tego rodzaju jest papier krepowany zawierający celulozę;
  • opakowania II i III generacji – posiadają dodatkową warstwę syntetyczną, która chroni przed przerwaniem w sytuacji, kiedy zawartość ma spory ciężar. Mogą to być wzmocniony papier krepowany lub też miękka włóknina;
  • opakowania IV generacji – mają syntetyczny charakter i nie dodaje się do materiałów celulozy. Charakteryzują się wyjątkową odpornością na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Są produkowane z włókien polipropylenowych. Pakowanie narzędzi do sterylizacji jest tutaj możliwe z wykorzystaniem opakowań syntetycznych SMMS, a także poprzez zewnętrzne opakowania ochronne;
  • opakowania papierowo-foliowe – mogą to być specjalne rękawy, które charakteryzuje duża wytrzymałość. Istnieje możliwość skorzystania z gładkich egzemplarz lub też z fałdą. Niekiedy mają wskaźnik procesu;
  • opakowania TYVEK – stosowane są do sterylizacji nadtlenkiem wodoru. Co istotne, nie mają celulozy w składzie;
  • rozwiązania przeciwdziałające działaniu wilgoci we wsadzie – zapobiegają długiemu utrzymywaniu się wilgotności we wsadzie. Dzięki tej cesze jeszcze lepiej chronią zapakowane narzędzia przed namnażaniem się drobnoustrojów.

Powiązane artykuły