Jak pozbyć się odcisków na stopach?
Odciski na stopach potrafią bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie i znacznie obniżyć jakość życia. Dzieje się tak, ponieważ zwykle powodują silny ból podczas chodzenia. Aby je zniwelować, trzeba rozpocząć odpowiednie leczenie. Jak pozbyć się odcisków na stopach? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.
Co to są odciski?
Odciski, zwane również nagniotkami, to nieduże obszary zgrubiałego naskórka. Tworzą się w wyniku zbyt długiego, intensywnego tarcia bądź ucisku. Zwykle powstają na stopach, opuszkach i między palcami. Skutkiem ich pojawienia się jest zagęszczenie kolagenowych włókien oraz szybsze dojrzewanie spłaszczonych komórek rogowych.
Należy pamiętać, że odciski dzieli się na miękkie oraz twarde. Zarówno pierwsze, jak i drugie powodują silny ból podczas ucisku.
Przyczyny powstawania odcisków na stopach
Najczęściej odciski na stopach powstają na skutek zbyt długotrwałego ucisku tkanek przez nieodpowiednio dopasowane obuwie. Na dolegliwość tę są szczególnie narażone osoby zmagające się z deformacjami stóp i płaskostopiem. Na odciski często skarżą się również osoby uprawiające sport, borykające się z otyłością i często przebywające w pozycji stojącej.
Aby zapobiec nagniotkom, należy przede wszystkim zadbać o dobór odpowiedniego obuwia.
Jak leczyć odciski na stopach?
Istnieje wiele sposobów na leczenie odcisków na stopach. W sieci można znaleźć sporo domowych metod na pozbycie się nagniotków, jednak nie wszystkie z nich są skuteczne.
Według medycyny holistycznej najlepszym sposobem na usunięcie odcisków ze stóp jest stosowanie okładów z czosnku, octu jabłkowego lub sody oczyszczonej. Ponadto w aptece można nabyć specjalne plastry na nagniotki, które zabezpieczają je przed otarciami.
Powyższe metody zwykle okazują się skuteczne wyłącznie w przypadku delikatnych zmian. Często jednak, aby skutecznie usunąć odciski, trzeba odwiedzić podologa, czyli specjalistę zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Lekarz ten przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad oraz przygląda się problemowi. Po postawieniu diagnozy wybiera odpowiednią technikę leczenia. Najczęściej usuwa zgrubiały naskórek przy pomocy specjalistycznych narzędzi, a następnie zakłada opatrunek. Czasami podolog leczy odciski również przy pomocy lasera.
Dlaczego warto leczyć odciski u podologa?
Wiele osób zastanawia się, czy lepiej leczyć odciski domowymi sposobami, czy jednak udać się do specjalisty. Zdecydowanie rozsądniejsza jest druga opcja. Lekarz potrafi skutecznie zniwelować problem, doradzić, jak zapobiec jego nawrotom i dobrać bezpieczną terapię. Ponadto posiada profesjonalny sprzęt, który umożliwia szybkie usunięcie odcisków.
Wybierając specjalistę, najlepiej postawić na tego doświadczonego, wykwalifikowanego i posiadającego odpowiednio wyposażony, sterylny gabinet. W profesjonalnej placówce powinny znaleźć się m.in. solidny fotel podologiczny, skalpele czy frezarki. Bardzo ważne, aby jego wnętrze było czyste, sterylne i higieniczne.