czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

System CCTV – co to jest?

Pytaniem poruszanym przy temacie bezpieczeństwa często jest – co to jest CCTV? Skrót po rozwinięciu oznacza w dosłownym tłumaczeniu telewizję zamkniętego obwodu, co po przełożeniu na polski jest zestawem kilku urządzeń, których celem jest przechwytywanie obrazu i dźwięku w celach bezpieczeństwa.

Co to cctv?

Często używa się określenia monitoring wizyjny, system dozorcowy, jednak najczęściej jest on określany telewizją przemysłową. Nie jest to jednak zwykła telewizja w codziennym rozumowaniu, ale taka, która jest dostępna głównie dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo danego obiektu. Operatorzy monitoringu mogą na odległość śledzić aktualny stan danego pomieszczenia. Nie oznacza to jednak jego zastosowania wyłącznie w obiektach typowo przemysłowych. Znajduje on zastosowanie w: szkołach, sklepach, lotniskach. Pytanie co to CCTV warto również postawić przy zwykłych posiadłościach, gdyż może on służyć lepszej ochronie mienia czy też nawet obserwacji małego dziecka, osób starszych. Nie służy również wyłącznie w celu zapewnienia bezpieczeństwa, ponieważ stosuje się go również do zbierania informacji nt. natężenia ruchu na ulicy czy nawet trendów zakupowych w sklepach i zbieraniu informacji o zachowaniu klientów w sklepach. Może też współpracować z systemem pożarowym. Telewizja przemysłowa nie jest jednym urządzeniem i składa się ona na cały system CCTV.

System ctctc co to jest?

Tworzy on tzw. inteligentny budynek. Wszystkie urządzenia się uzupełniają i zapewniają spełnianie swoich funkcji. W najprostszej postaci składa się on z pojedynczej kamery, która śledzi co się teraz dzieje, jednak nie zapisuje informacji w pamięci stałej. Przechwytywany obraz jest przesyłany na ekran specjalnego monitora CCTV, a nawet wyświetlacz zwykłego komputera. Dostępne są kamery analogowe i internetowe (IP).

Te pierwsze oznaczają niższe koszty i gorsze zaawansowanie, które wiąże się z prostszym montażem. Internetowe kamery umożliwiają stworzenie bardziej rozbudowanego rozwiązania przy lepszej jakości obrazu i wygodniejszym zarządzaniu. Są one w stanie wysyłać powiadomienia użytkownikowi. Natomiast w celu zapisu obrazu stosuje się już rejestratory cyfrowe DVR lub sieciowe (NVR). W bardziej rozbudowanych systemach monitoringu stosuje się switche, które służą do podłączania wielu kamer. Natomiast je podłącza się za pomocą okablowania, chyba że korzystamy z sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Natomiast obraz z kamer jest przesyłany do urządzenia wyświetlającego obraz. Na nim natomiast może być zainstalowane oprogramowanie dzięki któremu system cctv będzie przez nas dostosowywany i umożliwi dostęp do opcji takich jak sumowanie liczby ludzi, zapamiętywanie konkretnych osób. Wielu producentów umożliwia jego instalację na urządzeniach mobilnych.

Jaki system ctctc?

Na rynku jest dostępnych wiele urządzeń i wybór jest trudny. Samodzielna instalacja monitoringu może sprawić trudności i wymaga wiedzy. Warto zatem już nie szukać odpowiedzi wpisując montaż CCTV Warszawa i skorzystać z oferty.

Powiązane artykuły