czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Do czego służą powłoki ceramiczne?

Zadbany lakier jest ozdobą każdego samochodu. Zniszczona powłoka lakiernicza sprawia, że pojazd przestaje być atrakcyjny i traci na wartości. Czy można skutecznie zabezpieczyć karoserię przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi? Idealne rozwiązanie tego problemu stanowią powłoki ceramiczne. Warto wiedzieć, czym są te środki stosowane w profesjonalnym car detailingu oraz co można zyskać, nakładając powłoki ceramiczne w Krakowie na karoserię swojego auta.

Czym jest powłoka ceramiczna?

Każdy samochód jest pokryty lakierem, który zazwyczaj składa się z trzech warstw:

  1. podkładu zapewniającego ochronę antykorozyjną i stanowiącego podstawę dla kolejnej powłoki,
  2. bazy, która nadaje kolor,
  3. lakieru bezbarwnego, chroniącego bazę i nadającego połysk.

Tak położony lakier pełni funkcję ochronną i ozdobną pojazdu. Współczesne lakiery nie są zbyt trwałe, szczególnie ostatnia, bezbarwna warstwa pod wpływem kontaktu z brudem, kamieniami, lodem, kwaśnymi deszczami, roślinami czy działalnością ludzką, ulega uszkodzeniu oraz zarysowaniu, a w konsekwencji zmatowieniu. Z tego powodu kolor traci swoją głębię, a karoseria – blask. Ryski zaś dodatkowo pogarszają jej wygląd.

Powłoka ceramiczna jest przezroczystą i niewidoczną warstwą, której zadaniem jest przede wszystkim ochrona lakieru przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Pomaga dbać o czystość karoserii, ułatwia spływanie wody, a jednocześnie utrudnia utrzymywanie się zanieczyszczeń na powierzchni. Przed nałożeniem powłoki ceramicznej w Krakowie należy odpowiednio przygotować samochód, oczyszczając lakier przy użyciu dedykowanych kosmetyków oraz uzupełniając rysy i odpryski. W przypadku nowego auta warstwę zabezpieczającą najlepiej położyć zaraz po wyjeździe pojazdem z salonu.

Powłoki ceramiczne – Kraków

Ze względu na zalety właściciele aut chętnie zabezpieczają swoje auta w ten sposób. Na przykład powłoki ceramiczne w Krakowie są chętnie nakładane na samochody narażone na kontakt ze szczególnie zanieczyszczonym w tamtym regionie powietrzem. Ceramika chroni też przed zgubnym dla lakieru wpływem soli, która w zimie sypana jest na oblodzone ulice. Spośród innych powodów, dla których warto nałożyć powłokę ochronną na swój pojazd, należy wskazać:

  • lepszy połysk lakieru niż po profesjonalnym polerowaniu,
  • zmniejszenie ryzyka zadrapania lakieru – powłoka ceramiczna jest twardsza, a w razie zarysowania, uszkodzona zostanie zewnętrzna warstwa, a nie fabryczny lakier,
  • ochrona przed promieniowaniem UV – dzięki temu kolor nie blaknie,
  • łatwość pielęgnacji lakieru – do mycia nie trzeba drogich, specjalnych środków, wystarczy wyposażenie standardowej myjni.

Powłoki ceramiczne w Krakowie dostępne są do samodzielnego nakładania, jednak lepszy efekt uzyskuje się, powierzając swój samochód firmie detailingowej. Wybierając rodzaj ceramiki, warto określić poziom ochrony, a więc przez ile lat powinna zachowywać swoje właściwości. Standardowo takie środki gwarantują zabezpieczenie lakieru przez rok do pięciu lat od nałożenia. Warto zainwestować w powłokę ceramiczną dla swojego samochodu, by wyglądał pięknie i był zabezpieczony przed niekorzystnymi czynnikami przez wiele lat.

Powiązane artykuły