czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Gdzie sprawdzić użwane auto przed kupnem?

Rynek samochodów używanych cieszy się w kraju dużym zainteresowaniem. Jednakże zakup używanego pojazdu może wiązać się z pewnym ryzykiem. Mimo iż w ostatnich latach zaostrzono przepisy oraz kary nakładane na nieuczciwych sprzedawców, to w dalszym ciągu można na taką osobę natrafić. Aby nie dać się naciągnąć i oszczędzić sobie niepotrzebnych kłopotów, przygotowany został krótki poradnik na temat tego, jak sprawdzić samochód przed kupnem. Zapraszamy do lektury. 

Dlaczego warto sprawdzić samochód przed kupnem?

Wszystkie pojazdy używane, wystawiane na portalach aukcyjnych oraz ogłoszeniowych są w świetnym stanie. Prezentują się nienagannie zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym. Sprzedawcy, a zwłaszcza potocznie zwani „handlarze”, doskonale wiedzą, jak przedstawić samochód, aby był atrakcyjny dla potencjalnego klienta. Mimo iż dotychczasowy właściciel auta nie ma nic do zarzucenia pojazdowi, nie zawsze należy ślepo mu zaufać. Decyzja odnośnie zakupu jest jedną z poważniejszych. W końcu to nie mały wydatek. Dlaczego warto sprawdzić samochód przed kupnem? Głównie dlatego, żeby uniknąć rozczarowań i móc cieszyć się „nowym” pojazdem. Czy to z drugiej strony oznacza, że sprzedawcy aut używanych zawsze chcą oszukać klientów? Oczywiście, że nie, warto jednak trzymać rękę na pulsie.  

Na co zwrócić uwagę przed kupnem samochodu?

Zapewne każdy, kto kiedykolwiek stanął przed podjęciem decyzji dotyczącej kupna auta z rynku wtórnego, zastanawiał się, co sprawdzić przed kupnem samochodu. Istnieje kilka bardzo ważnych kwestii, których skontrolowanie na własną rękę pozwoli dłużej cieszyć się nowym nabytkiem. Od czego zacząć?

1. Historia samochodu.

Jednym z najważniejszych czynników, które należy sprawdzić przed kupnem samochodu używanego, jest jego historia. Można ją zweryfikować już na etapie przeglądania ogłoszeń. Jednocześnie dokonasz tym samym pewnej selekcji. Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem? To bardzo proste. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości, które nie wymagają nawet opuszczania własnego domu. Wystarczy dostęp do Internetu. Kolejne, co należy zrobić, to znaleźć wiarygodną stronę, oferującą przygotowanie raportu stanu technicznego samochodu. Jedną z nich jest: https://www.autotesto.pl/sprawdzenie-auta-gorzow-wielkopolski/. Aby go otrzymać, potrzebujesz numer VIN pojazdu, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji. Wszystkie powyższe dane znajdują się w ogłoszeniu. Jeżeli ich brakuje, od razu powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.

Analizując historię samochodu używanego, poznasz tak istotne informacje, jak:

  • autentyczny stan licznika,
  • czy auto było kradzione,
  • przebyte przeglądy, naprawy i okresowe badania techniczne.

2. Stan techniczny samochodu używanego

Wygenerowanie raportu na temat stanu technicznego to dopiero początek. Obowiązkowym krokiem jest jego zweryfikowanie w:

  • autoryzowanej stacji obsługi z pomocą profesjonalistów, którzy mają dostęp do historii pojazdu, jego przeglądów, serwisów i ewentualnych stłuczek,
  • niezależnym serwisie samochodowym.

Jeśli czujesz się na siłach i Twoja wiedza motoryzacyjna na to pozwala, możesz samodzielnie dokonać oględzin stanu technicznego pojazdu. Wybierając jedną z powyższych opcji, warto jednak zaufać swojemu rozsądkowi. Wybieraj serwisy oraz autoryzowane stacje obsługi samodzielnie. Niekiedy te wskazane przez sprzedawcę nie do końca są obiektywne.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem – podsumowanie

Kupno samochodu używanego to niemały wydatek. Zazwyczaj jest to większa inwestycja na dłuższy czas. Zakup takiego auta wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Mimo znaczących zmian w przepisach i karach grożącym nieuczciwym sprzedawcom, nadal można na takich trafić. Aby się przed tym ustrzec, warto zweryfikować stan pojazdu przed podjęciem decyzji. Co sprawdzić przed kupnem samochodu? Przede wszystkim jego historię oraz stan techniczny. Pomogą w tym wykwalifikowani pracownicy ASO lub niezależnych warsztatów. Pomocne okażą się również witryny internetowe, np. https://www.autotesto.pl/sprawdzenie-auta-gorzow-wielkopolski/, generujące raporty online dotyczące stanu technicznego pojazdu.

Powyższy poradnik pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję podczas zakupu samochodu używanego, którym będziesz się cieszyć długie lata.

Powiązane artykuły