czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Jak eksploatować samochód, by służył nam na dłużej?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo eksploatować pojazd, by mógł on służyć przez dłuższy czas. Bez względu na to, czy samochód jest wzięty prosto z salonu czy ma już kilka lat, musimy o niego dbać w odpowiedni sposób. Motoryzacja nie musi być naszą pasją i wcale nie musimy znać się na technice pojazdu, by reagować na pewne niepokojące symptomy.

Słuchajmy dźwięków płynących z wnętrza pojazdu

Każdy kierowca powinien słuchać dźwięków, które wytwarzają się w mechanizmie pojazdu podczas jego eksploatacji. Wszystkie zgrzytania, stukania czy piszczenia są symptomem niepokojącym, które powinny skłaniać do wizyty u mechanika. Pozornie błahe problemy z pojazdem mogą przerodzić się w znacznie poważniejsze awarie mające wpływ na bezpieczeństwo, dlatego z pewnością nie powinno się ich bagatelizować.

Eksploatacja techniczna

Aby w sposób ekonomiczny i trwały eksploatować części samochodowe, warto stosować się do zaleceń producenta. Sprawdzajmy więc częstotliwość zmieniania i rodzaj oleju silnikowego, kontrolujmy czas wymiany poszczególnych części technicznych, które ulegają zużyciu. Zwykle należy wymieniać je po przejechaniu określonego przez producenta przebiegu. W razie konieczności, oceny stanu technicznego poszczególnych podzespołów może dokonać diagnosta w ASO lub na dowolnej stacji kontroli pojazdów.

Wykorzystujmy pojazd z rozwagą

Samo dbanie o części i ich regularną wymianę to nie wszystko. Liczy się również styl samej jazdy – niedługo po uruchomieniu silnika nie szarżujmy, dajmy ma czas na rozgrzanie poprzez spokojną jazdę. Unikajmy gwałtownego hamowania, czy niepotrzebnego przytrzymywania sprzęgła np. podczas postoju na światłach. Nie powinniśmy przewozić we wnętrzu zbędnego bagażu, który nadmiernie obciąża pojazd, a także pamiętajmy o regularnej kontroli stanu opon i poziomu płynów. Warto również poznać zasady tzw. eco drivingu, który nie tylko zwiększa żywotność pojazdu, ale pozwala na ekonomiczną jazdę i zanotowanie mniejszego spalania, z korzyścią dla naszego portfela.

Powiązane artykuły