czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Samochodowe części zamienne — co powinieneś wiedzieć?

Rynek części samochodowych wciąż się rozwija, dzięki czemu bez problemu znajdziemy na nim wiele produktów, różniących się między sobą ceną, ale także jakością. Czym się kierować podczas zakupu części zamiennych oraz na co zwracać szczególną uwagę? Sprawdź!

Oryginalne czy zamienniki?

Oryginalne części zamienne to te, które dostępne są w autoryzowanych stacjach obsługi, a poznamy je po tym, że zarówno opakowania tych produktów, jak i one same sygnowane są marką konkretnego samochodu. Wybór takich elementów zamiennych mógłby się wydawać zdecydowanie najlepszy, gdyby nie cena, która dla większości właścicieli samochodów jest zdecydowanie zbyt wysoka. Popularnym rozwiązaniem tej sytuacji jest wybór zamienników, które w wielu przypadkach niesłusznie oskarżane są o gorszą jakość.

Istnieje kilka kategorii zamienników, pierwszą z nich jest grupa części Premium, która dotyczy elementów produkowanych na tych samych liniach montażowych co oryginały, z tą jednak różnicą, że nie są one sygnowane konkretną marką samochodową. Największą różnicą pomiędzy tego rodzaju częściami zamiennymi, a oryginalnymi jest cena, która w niektórych przypadkach jest niższa nawet o 60%!

Kolejna grupa części to tzw. zamienniki „tańszej jakości”, które produkowane są przez specjalistyczne firmy, mające swoją mocną pozycję na rynku wtórnym, jednak z różnych powodów nieaspirujące do grona dostawców producentów samochodów. Tego rodzaju części wykonane są z dobrych materiałów i bardzo często posiadają odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich pełne dopuszczenia do eksploatacji. Zaletą takich części jest przede wszystkim szeroka oferta i dobra jakość produktów, oferowanych w relatywnie niskiej cenie.

Motoryzacja to dziedzina, w której działa naprawdę wiele firm, w tym oczywiście również chińskich, które niestety nie zawsze mogą się pochwalić dobrą trwałością i jakością produkowanych części (choć oczywiście można znaleźć wyjątki). Niska cena części zamiennych oferowanych przez takie firmy powinna jednak wzbudzić naszą czujność — oszczędności mogą się bowiem okazać jedynie pozorne. Problemem jest również brak odpowiednich certyfikatów i dopuszczeń, przez co montując taką część w naszym samochodzie, narażamy się na niebezpieczeństwo (dotyczy to szczególnie części zamiennych związanych z układem hamulcowym).

Jak dobrać odpowiednią część zamienną?

Skoro wiadomo już, jakie są podstawowe rodzaje części zamiennych, czas przejść do omówienia tego, jak w ogóle dobrać odpowiednią część. Bardzo często zdarza się tak, że w jednym modelu samochodu stosowane są różne elementy, dlatego sama wiedza co do rocznika czy też pojemności samochodu może być niewystarczająca. Części zamienne najlepiej wybierać wykorzystując VIN — zawiera on bowiem wszystkie potrzebne informacje odnośnie samochodu, dzięki czemu podając go sprzedawcy, zyskuje on możliwość dokładnego określenia fabrycznego numeru konkretnego elementu. Sytuacja jest o wiele prostsza, jeżeli posiadamy symbol oryginalnej części, bo np. została ona zdemontowana — w takiej sytuacji znalezienie zamiennika to zdecydowanie szybszy proces.

Powiązane artykuły