czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Wypożyczalnia aut luksusowych – jak stać się posiadaczem wymarzonego samochodu na jeden dzień?

Wypożyczenie samochodu jest kwestią równie trudną, co prostą. Zwłaszcza jeżeli wynajem dotyczy auta luksusowego, gdyż wiąże się to z dodatkowymi, jeszcze ściślej weryfikowanymi warunkami. Jak skorzystać z usług wypożyczalni samochodów luksusowych i choć przez jeden dzień stać się użytkownikiem takiego „cacka”?

Znajdź miejsce i sprawdź opinie

Wypożyczalni aut luksusowych istnieje cały szereg, ciężko więc wymienić tutaj wszystkie. Zresztą szkoda na to czasu – lepiej skorzystać z wyszukiwarki internetowej i skupić się wówczas na konkretnej firmie czy lokalizacji.

Decyzja o skorzystaniu z usług danej firmy powinna być opatrzona solidnym researchem – począwszy od zasobu aut, jakimi dysponuje. Zapoznając się z ofertą, skup się  na rozpatrzeniu kosztów naliczanych za wynajem oraz opłatami dodatkowymi i karami. Wynajem auta za dobę oscyluje w granicach 50-450 złotych, aczkolwiek w przypadku aut wysokiej klasy z pewnością cena ta skupi się na górnej granicy widełek.

Dokonaj rezerwacji

Kolejnym krokiem do stania się użytkownikiem samochodu luksusowego na jeden dzień, jest konieczność jego rezerwacji. Zważywszy na fakt, że wynajem wiąże się np. z Twoim przybyciem na wakacje do danego miejsca, ciężko byś fatygował się osobiście po to, by „zaklepać” konkretny pojazd. Firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów preferują kontakt poprzez formularz zgłoszeniowy lub rezerwację telefoniczną.

Wynajem auta na ogół klasyfikuje się według kategorii, które określa czas wynajmu: wynajem krótkoterminowy (1 doba – miesiąc), średnioterminowy (1 miesiąc – 23 miesiące) oraz długoterminowy (23-…). Należy dobrze przemyśleć faktyczny czas wypożyczenia, gdyż przekroczenie terminu choćby o godzinę może skutkować naliczeniem kary.

Musisz spełnić kilka warunków

Podstawowym założeniem uprawniającym do wynajmu auta jest to, że osoba korzystająca z usług wypożyczalni musi mieć ukończone 21 lat, posiadać ważne prawo jazdy od minimum roku, a także legitymować się dokumentem tożsamości ze zdjęciem. Warto jednak o to dopytać, gdyż wiele firm modyfikuje nieco te warunki.

W przypadku wypożyczalni drogich aut częstą praktyką jest tymczasowe blokowanie środków na karcie osoby wynajmującej. Ze względu na wartość samochodu jest to swoista kaucja na czas wynajmu, która naliczana jest według stawki firmy. Oczywiście po oddaniu pojazdu w nienaruszonym stanie i po spełnieniu warunków wszelkie „zawieszone” środki wracają na konto.


Istotną kwestią jest także zapoznanie się z informacją czy dla wypożyczalni znaczenie ma to, kto kieruje pojazdem (niejednokrotnie firma narzuca warunek, że pojazd prowadzić może jedynie osoba poręczająca podpisem lub prosi o dodatkową dopłatę za drugiego kierowcę, choć zdarza się też, że jest to dla wypożyczalni kwestia absolutnie dowolna).

Zabezpiecz… siebie

Aby ostatecznie wypożyczyć piękne czerwone Ferrari czy inny samochód marzeń należy skrupulatnie przeczytać umowę i podpisać ją dopiero po rozwianiu wszelkich wątpliwości dotyczących wynajmu. Niedotrzymanie któregokolwiek warunku skutkować może bowiem koniecznością dopłaty.

Nie zapomnij dokładnie obejrzeć samochodu z zewnątrz oraz wewnątrz – najlepiej sfotografuj auto w każdym możliwym miejscu, aby w dniu oddania nikt nie miał wątpliwości, że oddawany przez Ciebie pojazd nie nosi śladów użytkowania wpływających na jakość. Szczególnie skupić się należy na płynach eksploatacyjnych, stanie opon oraz stanie licznika (i porównać go z liczbą widniejącą na umowie).
Zwróć także uwagę na ubezpieczenie auta: zwyczajowo wynajmujący zapewnia OC, natomiast kwestia AC bywa rozstrzygana na innych warunkach. Jest to o tyle istotne, ze w przypadku stłuczki, wypadku czy awarii włączana zostaje inna procedura zwrotu (najczęściej wówczas należy skontaktować się z wypożyczalnią i policją).

Doczytaj dokładnie punkt dotyczący limitu dziennego kilometrów – przekroczenie określonej ilości również skutkować może naliczeniem dopłaty za każdy nadliczbowy kilometr.
W momencie wypożyczenia każdy samochód zatankowany jest do pełna, nie wolno więc zapomnieć o uzupełnieniu paliwa przed zwrotem – koszty za dotankowanie luksusowego pojazdu bywają zawrotne.

Ciesz się luksusowym autem

Po wyjeździe z wypożyczalni nie zapomnij jednak, że nie jesteś właścicielem pojazdu, choć dbaj o niego jak o najlepszy ze swoich – aby po zwrocie nie okazało się, że ostateczne koszty wypożyczenia nie przekroczyły przewidywanych wydatków.

Choć z usług wypożyczalni drogich aut korzystają zazwyczaj klienci z bardziej zasobnym portfelem, to zasada „kto bogatemu zabroni” powinna zostać włożona między bajki – kultura osobista i szacunek do czyjejś własności wymaga zachowania na poziomie godnym kierowcy Lamborghini czy Jaguara.