czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Jak obsługiwać biokominek?

Nieprawidłowa eksploatacja biokominka jest w stanie doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia. Dlatego przed pierwszym uruchomieniem należy posiąść odpowiednią wiedzę. Kominki są takimi urządzeniami, których użytkowanie jest w stanie dać ogrom radości, wprowadzając do pomieszczenia ciepły, przytulny klimat. Jak obsługiwać kominek? Czas poznać kilka podstawowych zasad.

Biopaliwo do kominka

Do działania biokominka niezbędne jest biopaliwo. Na sklepowych półkach można spotkać się zarówno z produktami tanimi, jak i drogimi. Nie lada pokusą wydawać się będą te tanie artykuły, ale to nie cena powinna być wyznacznikiem wyboru. Wszystkie biopaliwa, których zamierza się użytkować, powinny mieć certyfikat Państwowego Instytutu Higieny. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu można mieć pewność, że paliwo będzie miało odpowiedni skład, gwarantujący prawidłowy, wolny proces spalania.

Tanie, a co za tym idzie, podrabiane biopaliwa nie są dobre nie tylko dla samego biokominka, ale również dla człowieka. Tego rodzaju płyny potrafią uszkadzać drogi oddechowe człowieka, wydzielając niebezpieczne opary. Z tego względu należy się ich wystrzegać.

Biokominek – obsługa i rozpalanie ognia

Jak podłączyć biokominek? Tego typu zadanie należy powierzyć specjalistycznej ekipie, która na co dzień ma do czynienia z takimi urządzeniami. Jeżeli ktoś nie posiada odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia, powinien zrezygnować z samodzielnego podłączania dla dobra własnego oraz innych domowników – w szczególności, jeżeli jest mowa o dzieciach. Instalacji biokominka nie da nauczyć się na podstawie kilku filmów z internetu publikowanych na różnych platformach, które w żaden sposób nie są weryfikowane pod kątem prawdziwości zawartych tam treści. Tylko fachowa ekipa jest gwarantem osiągnięcia sukcesu i bezpieczeństwa.

Obsługa biokominka nie jest trudna w przypadku posiadania odpowiedniej instrukcji, gdzie opisane są również metody rozpalania ognia. To zadanie również nie stanowi skomplikowanej czynności. Należy pilnować, aby paliwo nie zostało zbyt obficie nalane do pojemnika. Na szczęście, w każdym miejscu znaleźć można wskaźniki, które pokazują minimalną oraz maksymalną wartość. Przy tej okazji warto wspomnieć, że biopaliwo występuje w formie płynnej lub żelowej. Należy także zadbać, aby nie przedostało się ono na skórę rąk. W innym przypadku trzeba szybko przemyć miejsca mające kontakt z produktem.

Jak uruchomić biokominek? Do rozpalenia ognia potrzebne będą długie zapałki lub zapalniczka, które warto trzymać zawsze w pobliżu, jednak nie na tyle blisko, aby nie wpadły do środka. W szczególności mowa tu o zapalniczkach.

Jak ugasić ogień?

Biokominki może i wyglądają na trudne w obsłudze, jednak to tylko złudne przekonanie osób, które miały z nimi dotąd styczności. Jak więc wygasić w nich ogień? Wystarczy tylko odciąć dopływ tlenu do paleniska. Nie trzeba mieć przy tym specjalnych umiejętności – aby to zrobić, należy zasunąć palenisko. Trzeba pamiętać, że obsługi biokominka nie należy powierzać osobom niepełnoletnim, a w szczególności małym dzieciom. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji.

Ważne uwagi

Choć powszechnie wiadomo, że biokominek jest łatwy w użytkowaniu, nadal dochodzi do wypadków przy obsłudze takich urządzeń. Dlaczego? Ponieważ ludzie są zbyt pewni siebie i nie zachowują należytej ostrożności. Przepełnione paliwem pojemniki są częstym powodem dużej ilości pożarów, czy też niekontrolowanych wybuchów. tego typu sprzętów.

Nigdy nie można dolewać paliwa do uruchomionego biokominka lub do miejsca, które niedawno zostało wygaszone. Zawsze powinno się je dolewać, kiedy palenisko oraz pojemnik są zimne, co też można sprawdzić ręką.

Nigdy nie powinno się również pozostawiać kominka bez nadzoru. To właśnie wtedy, gdy domownicy zostawiają uruchomione urządzenie i nie kontrolują go, dochodzi do największej ilości nieszczęśliwych wypadków, które często są fatalne w skutkach. Z tego względu należy pamiętać o wyłączaniu urządzenia pod nieobecność wszystkich osób mieszkających w domu.

Powiązane artykuły