czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Jaki hosting wybrać?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który prowadzi własną działalność lub po prostu chcesz być posiadaczem własnej strony internetowej, to powinieneś spełnić kilka wymagań. Po pierwsze, musisz taką stronę stworzyć, po drugie musisz wejść w posiadanie własnej domeny, a po trzecie musisz wykupić hosting, na którym strona zostanie zamieszczona. Hosting – jaki najlepiej wybrać? Jakie rodzaje hostingów są dostępne? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, na jaki wariant najlepiej się zdecydować.

Co musisz wiedzieć o hostingu?

Hosting jest usługą umożliwiającą opublikowanie witryny internetowej lub aplikacji online. Jego działanie polega na podzieleniu, a następnie udostępnianiu zasobów, jakie znajdują się na pojedynczym serwerze dla większej liczby osób. Z technicznego punktu widzenia strona internetowa to zbiór plików tekstowych i multimedialnych, które muszą być dostępne online zawsze – nie tylko wtedy, gdy jesteś przy komputerze. Z tego właśnie powodu do prawidłowego działania stron konieczne jest ich hostowanie, czyli po prostu udostępnianie miejsca na serwerze, który działa przez 24 godziny na dobę. Jaki jest najlepszy hosting?

Rodzaje hostingu

Jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać hosting, to przede wszystkim musisz zapoznać się z jego dostępnymi wariantami.

  • Hosting bezpłatny – ten rodzaj hostingu, ze względu na ograniczoną pojemność, pozwala na założenie niewielkiej strony internetowej – przeważnie udostępniane są małe przestrzenie dyskowe zajmujące kilkadziesiąt MB.
  • Hosting współdzielony – w tym rodzaju hostingu Twoja strona dzieli miejsce na serwerze z wieloma innymi. Jego koszt to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych rocznie.
  • Hosting VPS – podobnie jak w przypadku hostingu współdzielonego, tak i w tym przypadku użytkownik współdzieli serwer z innymi osobami, jednak tego typu hosting oferuje każdemu użytkownikowi osobne zasoby w postaci konkretnej ilości pamięci RAM, wydajności CPU oraz pojemności na dysku.
  • Serwer dedykowany – zapewnia największe bezpieczeństwo, a także zaawansowaną kontrolę nad stroną.
  • Cloud Server – może być dobrą alternatywą dla fizycznych serwerów ze względu na swoją niezawodność. Jego reakcja przy zróżnicowanych obciążeniach jest zdecydowanie lepsza, a dodatkowo posiada zaawansowaną konfigurację oraz zapewnia bezpieczeństwo.

Jaki hosting wybrać?

Hosting – jaki wybrać wariant dla swojej działalności internetowej? Wiele firm działających na rynku ma w swojej ofercie zarówno płatne, jak i darmowe usługi. Darmowy hosting może wydawać się bardzo kuszącym rozwiązaniem, jednak czasem minusy takiego wyboru skłaniają do powtórnego przemyślenia decyzji. Hostingi darmowe zazwyczaj charakteryzują się ograniczoną przestrzenią dyskową oraz niskim transferem – przez co strona docelowa może długo się ładować lub nieprawidłowo wyświetlać się użytkownikom. Darmowe hostingi bardzo często wiążą się także z wszechobecnymi reklamami. Jeżeli startujesz z nową stroną internetową, to wybranie darmowego hostingu nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ potencjalni klienci mogą zniechęcić się już na początku do Twojej działalności. Często, kiedy działalność internetowa stoi pod znakiem zapytania, twórcy szukają najtańszego hostingu

Niektóre firmy hostingowe dają swoim klientom możliwość bezpłatnego testowania usług przez określony czas. Jeśli zależy Ci na lepszym serwerze, to warto zainteresować się przede wszystkim hostingiem zagranicznym, ponieważ często zdarza się, że przy znacznie lepszych parametrach ceny są porównywalne. Jeśli jesteś właścicielem standardowej, niewielkiej strony internetowej założonej z myślą o mikroprzedsiębiorstwie lub małej firmie to wystarczy Ci posiadanie małego konta –  takiego, które najczęściej posiada zaledwie 1GB pojemności dyskowej oraz 10GB transferu. Jeżeli jednak planujesz rozwijać swoją działalność w niedalekiej przyszłości, to warto pomyśleć o pojemniejszym hostingu. Jeśli jednak jeszcze nie wiesz, czy Twoja firma odniesie sukces i czy będziesz dalej inwestować w swoją działalność internetową, to pamiętaj o tym, że większy plan hostingowy możesz wykupić w każdej chwili.

 

Powiązane artykuły