czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Czym jest dieta ketogeniczna?

Każdy, kto na co dzień zmaga się z dodatkowymi kilogramami, szuka sposobu na proste i łatwe zrzucenie nadprogramowych kilogramów, bez zbytnich wyrzeczeń. Obecnie znanych jest wiele diet, jednak często wiążą się one właśnie z wieloma ograniczeniami, wymogami i rygorem. Przeglądając różne diety, z pewnością spotkałeś się z dietą keto. Być może zastanawiasz się co to znaczy dieta ketogeniczna. Przechodzenie na dietę, rezygnacja z pysznych potraw oraz intensywna i ciągła aktywność fizyczna to coś, co nie każdy może postrzegać przez długi czas jako aktywności zrównoważone, dlatego coraz częściej szukamy „skrótów”, które pozwalają na schudnąć szybciej. Jedną z takich prostych, niewymagających diet jest dieta ketogeniczna. 

Jeśli myślisz, czy dieta ketogeniczna co to za dieta przyniesie Ci rezultaty, czytaj dalej. Dieta ketogeniczna zwana również dietą keto, jest jedną z wielu diet niskowęglowodanowych, która obiecuje pomóc Ci schudnąć w krótszym czasie i bez ciężkich napadów głodu, które mogą prowadzić do nudności, czy całkowitego zrezygnowania z diety. 

Dieta ketogeniczna – co to?

Powstała z myślą o przeciwdziałaniu epilepsji i niektórym chorobom metabolicznym. Obecnie dieta keto jest stosowana głównie w celu utraty wagi poprzez wykorzystanie ketozy.  Zobaczmy więc, z czego składa się ta dieta, jakie pokarmy są dozwolone, a jakie zabronione, jakie korzyści daje dieta ketogeniczna, a także jakie są jej przeciwwskazania.

Jak działa dieta ketogeniczna? Zasady i cechy

Jeśli już wiesz co to dieta ketogeniczna, warto dowiedzieć się, dlaczego jest skuteczna i jak działa. Chociaż istnieje wiele odmian diety ketogenicznej, wszystkie stosują schemat, który obejmuje drastyczne ograniczenie węglowodanów na rzecz większej ilości białka i tłuszczu. Celem jest pozbawienie organizmu glukozy jako źródła energii i zmuszenie go do czerpania z tłuszczu jako paliwa do wszystkich codziennych czynności.

Ten mechanizm nazywa się ketozą, stanem metabolicznym, który powoduje, że organizm wytwarza ciała ketonowe. Ketony to kwasy organiczne wytwarzane przez wątrobę w dużych ilościach, gdy organizm pozbawiony jest glukozy (węglowodanów i cukrów), zdolnych do dostarczania energii, zwiększania uczucia sytości i zmniejszania apetytu.

Aby osiągnąć ten stan, konieczne jest zatem stworzenie silnej nierównowagi między makroskładnikami w diecie. W szczególności udział węglowodanów powinien być prawie zerowy, podczas gdy spożycie białka i tłuszczów będzie wysokie.

W porównaniu z dietą śródziemnomorską, która zapewnia udział 50-60% węglowodanów dziennie, 35% białek i 10-15% tłuszczów, dieta ketogeniczna całkowicie odwraca te wzorce, redukując węglowodany do maksymalnie 5-10% wszystkich kalorii, jednocześnie zwiększając tłuszcze o 70-75% i białka o 15-20%. 

Jak działa dieta ketogeniczna?

W przypadku braku węglowodanów i cukrów, a zatem i glukozy do spalania, organizm nie ma alternatywy, jak tylko wykorzystywać tłuszcze jako podstawowe źródło energii do życia. W ten sposób możliwe jest spalanie wyłącznie tłuszczu i szybka utrata wagi. 

Dzięki diecie ketogenicznej organizm poddawany jest więc wymuszonej modyfikacji energetycznej, wywołującej ketozę. Stan ten osiąga się po 2-4 dniach diety ketonowej, naśladując warunki występujące podczas postu. To właśnie brak glukozy skłania organizm do wytwarzania ketonów i uwalniania ich do krwi.

Aby zrozumieć, czy wszedłeś w ketozę, czy nie, konieczne jest wykonanie badania moczu za pomocą specjalnych wymazów lub badań krwi. Istnieją również sygnały zewnętrzne umożliwiające rozpoznanie organizmu w ketozie: oddech pachnący acetonem, zwiększone pragnienie, zwiększona diureza, zmęczenie, zmniejszony apetyt.

Dieta ketogeniczna — co można jeść?

Są tacy, którzy uważają, że jadłospis ketogeniczny nie jest zrównoważony przez długi czas, ponieważ jest zbyt niezrównoważony w dystrybucji składników odżywczych. W rzeczywistości przez 21 lub 30 dni diety ketogenicznej zakazane są wszystkie rodzaje zbóż, a zatem chleb, makarony, herbatniki i wypieki. W diecie ketogenicznej zabronione są także owoce, zwłaszcza te najbardziej słodkie, a także wszelkie inne źródła węglowodanów i cukrów (ziemniaki, ryż, miód, napoje słodzone).

Można spożywać z umiarem produkty zawierające umiarkowaną ilość węglowodanów, takie jak mleko i produkty pochodne (pamiętaj, że laktoza jest cukrem), warzywa średnioskrobiowe (marchew, buraki i karczochy), rośliny strączkowe i bardziej kwaśne owoce takie jak truskawki, maliny i jagody.

Zamiast tego zielone światło dla pokarmów bogatszych w tłuszcze, zarówno nasycone jak i jednonienasycone oraz omega-3, a także dla wszystkich rodzajów źródeł białka (zwłaszcza zwierzęcych). 

Wydaje się to paradoksalne, ale ci, którzy stosują dietę ketonową, mogą zatem nadal spożywać jajka, olej (oliwa, nasiona, palma), masło i smalec, zarówno chude i tłuste mięso, jak i ryby, sery i tłuste owoce, takie jak awokado i suszone.

Podobnie dozwolone są wszystkie warzywa nieskrobiowe, które zawierają bardzo mało węglowodanów, takie jak zielone warzywa liściaste, rośliny krzyżowe, pomidory i grzyby.

Produkty dla diety ketogenicznej kupisz tutaj: https://ketosklep.pl/kategoria/keto-kuchnia/keto-makarony-i-ryze/.

Korzyści i przeciwwskazania 

W przeszłości faktycznie podawano go osobom cierpiącym na napady padaczkowe (zwłaszcza dzieciom), które nie reagowały prawidłowo na terapie lekowe. Najwyraźniej niektóre badania wykazały, że diety niskowęglowodanowe były w stanie zmniejszyć napady padaczkowe i wywoływać inne korzystne skutki dla pacjentów.

Od lat 60. diety niskowęglowodanowe są również z powodzeniem stosowane w leczeniu otyłości i chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca, ponieważ mogą one pozytywnie wpływać na poziom cukru i cholesterolu we krwi, przyczyniając się do utraty wagi i zmniejszenia apetytu.

Są to główne korzyści, jakie dieta ketogeniczna jest w stanie wytworzyć. Przyjęcie diety ubogiej w węglowodany pozwala zatem:

  • szybko schudnąć;
  • unikanie skoków glikemii, utrzymywanie stabilnego poziomu glukozy i insuliny we krwi;
  • spalać tłuszcz i zmagazynowany tłuszcz na energię;
  • zwiększyć metabolizm;
  • zmniejszyć bodziec głodu (dlatego wprowadzić mniej kalorii).

Jednocześnie warto jednak wziąć pod uwagę negatywne skutki i przeciwwskazania, jakie może wywołać dieta ketogeniczna.

Ponieważ jest to wysoce niezrównoważona dieta, pierwszym ryzykiem, jakie można ponieść, jest napotkanie poważnych niedoborów żywieniowych. Jeśli będą kontynuowane przez długi czas, mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia ciała.

Warto pamiętać, że ketoza jest stanem toksycznym dla organizmu. Aby wyeliminować ciała ketonowe z krwi i moczu, organizm zmuszony jest do znacznego wysiłku, który wymaga przeciążenia pracą nerek. W związku z tym jest to dieta wysoce niewskazana dla osób cierpiących na choroby nerek i wątroby. Z tego powodu jest to rodzaj diety, której nie można stosować dłużej niż 8-12 tygodni.

Powiązane artykuły