czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Poradnia rodzinna – co to jest i czym się zajmuje?

Problemy alkoholowe, kłótnie, a nawet przemoc to problemy, które mogą spotkać każdą rodzinę. Niestety, czasami ogarniający brak sił sprawia, że dotąd stosowane strategie zaradcze, przestają działać. Co wtedy? Czy można w takiej sytuacji zgłosić się do poradni rodzinnej? Jak wygląda, taka pomoc i czym w zasadzie jest poradnia rodzinna?

Poradnia rodzinna co to jest?

Osoby, które brały ślub kościelny z pewnością miały do czynienia z poradnią rodzinną. To właśnie w tym miejscu duszpasterze uczą jak trwać w związku małżeńskim, a oprócz tego:

  • Wspierają osoby, które po rozpadzie małżeństwa nadal chcą pozostać wiernym.
  • Otaczają opieką ofiary przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej i finansowej.
  • Pomagają wejść w nowy etap życia np. rodzicielski.
  • Opiekują się rodzinami z problemem alkoholowym, czy narkotykowym.
  • Towarzyszą w samotności, czy trudnych etapach życia, takich jak utrata bliskiej osoby.
  • Wskazują rozwiązania dylematów moralnych, czy duchowych.

Poradnia rodzinna po co?

Są poradnie, które zajmują się nie tylko pomocą duszpasterską, ale także prawną, psychologiczną, pedagogiczną i socjalną. W ofercie takiego miejsca możemy znaleźć terapię par, logopedę, terapię indywidualną, poradnictwo prawne i socjalne, grupy wsparcia, terapię uzależnień. Jednak co dokładnie kryje się pod tymi hasłami?

Terapia par — poradnia rodzinna co tam się robi?

Terapia dla par pomaga partnerom uporać się z problemami dotyczącymi relacji lub trudnymi wydarzeniami, które pozostawiły po sobie piętno. Na tego rodzaju spotkanie mogą udać się pary, które doświadczyły w swoim związku utraty dziecka, zdrady, poronienia, zazdrości, niepłodności, przemocy czy wypalenia emocjonalnego. Podczas terapii specjalista będzie dążył do źródła problemu i odbudowania więzi między partnerami.

Logopeda

Rodzice borykający się z problemami natury logopedycznej swoich dzieci, także mogę sięgnąć po pomoc poradni rodzinnej. By uzyskać wsparcie logopedyczne, do poradni należy się zgłosić, gdy dziecko:

  • ma problemy z wymową,
  • zostanie zauważona jakakolwiek, niepokojąca nieprawidłowość,
  • rozwój mowy dziecka znacznie się opóźni.

Specjaliści pomogą zlokalizować problem i poinformują rodziców o tym, co należy zrobić, by pomóc dziecku.

Terapia indywidualna

Na terapię indywidualną może zapisać się każda osoba, która czuje się nieszczęśliwa, na co dzień odczuwa obezwładniający lęk, dostała diagnozę choroby psychicznej lub zaburzenia, nie potrafi sobie radzić lub skarży się na inne problemy natury psychicznej. Predyktorem do rozpoczęcia terapii indywidualnej może być przemoc stosowana w stosunku do innych lub objawy somatyczne, które nie mają swojego źródła w ciele. Najczęściej o takiej sytuacji świadczy fakt, że osoba odczuwa określony rodzaj bólu, jednak lekarze nie potrafią stwierdzić, co jest jego powodem. Podczas takich spotkań terapeuta rozmawia z pacjentem o jego samopoczuciu psychicznym i emocjonalnym, dopytuje, jak wyglądało jego dzieciństwo i wyposaża w narzędzia pomagające mu sobie poradzić. Dobry specjalista uważnie słucha, nie krytykuje, wykazuje się dużą empatią i zrozumieniem.

Poradnictwo prawne i socjalne

Tego rodzaju wsparcie jest skierowane do osób, które mają zamiar udać się w jakiejkolwiek sprawie do sądu czy urzędu. W poradni rodzinnej prawnicy pomogą Ci rozwiązać problemy dotyczące zatrudnienia, czy majątku. Oprócz tego wesprą Cię w pisaniu pism urzędowych, wniosków sądowych lub w ubieganiu się o świadczenia z Ośrodków Pomocy Społecznej czy ZUS-u. Z porady prawnika mogą skorzystać także osoby starsze lub niepełnosprawne i matki, które są ofiarami przemocy domowej albo występują o rozwód.

Grupy wsparcia i terapia uzależnień

Grupy wsparcia są ściśle związane z terapią uzależnień. Jeśli ktokolwiek boryka się z tego rodzaju problemem, w takiej grupie będzie mógł poznać osoby, które mają podobne trudności. Oprócz tego do grupy wsparcia mogą uczęszczać ofiary przemocy domowej, matki lub inne osoby, które tego potrzebują.

Na stronie internetowej Centrum Służby Rodzinie https://www.csr.org.pl/ możesz znaleźć wiele innych form pomocy, które będą odpowiadały na Twoje potrzeby. Jeśli nie wiesz, jak uporać się ze swoimi problemami, nie bój się sięgnąć po pomoc. Są specjaliści, którzy wiedzą, jak mogą Cię wesprzeć.

Powiązane artykuły