czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Rejestracja samochodu z Niemiec – najważniejsze informacje

Sprowadzenie samochodu z Niemiec przynosi kilka korzyści. Obok dobrej ceny i świetnego stanu technicznego pojazdów, kierowcy mogą liczyć także na nieskomplikowane procedury związane z zakupem. Dotyczy to między innymi rejestracji auta z Niemiec, która w praktyce nie różni się znacząco od zarejestrowania samochodu z Polski. Jak załatwić sprawy urzędowe i o czym pamiętać? Sprawdź najważniejsze informacje, jakie musisz wiedzieć o rejestracji pojazdu.

Rejestracja samochodu w Wydziale Komunikacji

Kierowcy muszą wiedzieć, że rejestracja samochodu z Niemiec w polskim urzędzie przebiega podobnie do rejestracji auta z kraju. Właściciel lub pełnomocnik muszą zgłosić się do Wydziału Komunikacji wraz z dokumentami niezbędnymi do przeprowadzenia procedury urzędowej. Urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania przyjmuje wniosek i załączniki, a następnie wydaje kierowcy tymczasowy dowód rejestracyjny. Jest on ważny przez 30 dni od momentu zgłoszenia się do Wydziału Komunikacji, a po upływie tego czasu właściciel pojazdu może odebrać właściwy dowód rejestracyjny.

Rozpoczęcie rejestracji samochodu sprowadzonego z Niemiec dokonuje się w momencie wpłynięcia wniosku do urzędu. Właściciel musi uzupełnić w nim dane dotyczące pojazdu, w tym między innymi markę i model auta, rok produkcji, rodzaj paliwa czy numer identyfikacyjny VIN. Powinien też wnieść wszelkie niezbędne opłaty za rejestrację pojazdu, takie jak koszt wydania dowodu i tablic rejestracyjnych czy wyrobienie karty pojazdu. Urzędnik sprawdzi kompletność wniosku, a następnie wystawi dowód tymczasowy.

Niezbędne dokumenty i akcyza

Po sprowadzeniu samochodu do kraju należy rozpocząć gromadzenie dokumentów niezbędnych przy rejestracji. Do wniosku należy dołączyć komplet wymaganych formularzy, w przeciwnym razie Wydział Komunikacji odmówi rejestracji pojazdu. Oprócz wniosku właściciel samochodu powinien posiadać dowód własności pojazdu, rachunki potwierdzające dokonanie opłat rejestracyjnych, dokument zaświadczający wpłatę akcyzy, stare tablice rejestracyjne, dokument potwierdzający wykonanie badania technicznego i opłatę OC, kartę pojazdu (jeśli nowy właściciel ją posiada) oraz brief niemiecki, czyli dowód rejestracyjny auta.

Chcąc wiedzieć, jak zarejestrować samochód z Niemiec, należy zrozumieć kwestie związane z opłatą akcyzy. Podatek należy zapłacić w Urzędzie Skarbowym w przeciągu 30 dni od momentu sprowadzenia pojazdu do Polski. Może okazać się, że pojazd jest zwolniony z akcyzy, co należy potwierdzić w Wydziale Komunikacji poprzez złożenie zaświadczenia wydanego przez Urząd Skarbowy. Wysokość opłaty uzależniona jest od wartości samochodu i pojemności silnika i wynosi kolejno 18,6% wartości auta dla pojazdów o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 oraz 3,1% wartości auta dla pozostałych pojazdów. Wyjątkami od zasady są samochody hybrydowe i elektryczne, które podlegają innym stawkom podatku lub zwolnieniom.

Samochód z Niemiec – skąd kupić auto?

Prosta procedura rejestracji auta sprowadzonego z Niemiec skutkuje rosnącym zainteresowaniem kierowców tymi pojazdami. Niejednokrotnie są to bowiem samochody sprzedawane w korzystniejszej cenie i lepszym stanie technicznym od pojazdów dostępnych na rodzimym rynku. Jednak nawet w przypadku aut z Niemiec trafić można na nieuczciwych sprzedawców, dlatego przy zakupie dobrze korzystać z oferty sprawdzonych pośredników. Przykładowo, firma mkmobile.pl już od 20 lat zajmuje się sprowadzaniem używanych aut z Niemiec – w tym także na indywidualne zamówienie. Korzystanie z usług sprawdzonych pośredników zwiększa szansę udanego zakupu i zmniejsza ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa. To także pomoc merytoryczna w rejestracji auta, ponieważ doświadczeni sprzedawcy chętnie pomagają kierowcom dopełnić formalności związanych z zarejestrowaniem niemieckiego samochodu w Polsce.

Formalności związane z rejestracją niemieckiego samochodu w Polsce nie są skomplikowane. Wiedza o tym, jak zarejestrować auto z Niemiec w krajowym urzędzie, niejednokrotnie skutkuje podjęciem przez kierowców decyzji o sprowadzeniu pojazdu zza granicy. Procedura rejestracji trwa mniej niż 30 dni, a po tym czasie można cieszyć się z jazdy autem o świetnym stanie technicznym i kupionym w dobrej cenie.

Powiązane artykuły