czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Podział majątku po rozwodzie – wspólne długi

Rozwód to nie tylko trudne i bolesne przeżycie psychiczne. To także wiele formalności, które warto załatwić jak najszybciej. Zwłoka może bowiem okazać się niezwykle kosztowna, a niektóre jej skutki nieodwracalne. Dlatego jeżeli jesteś obecnie na życiowym zakręcie i nie wiesz, jak przebrnąć przez rozwód, skontaktuj się z prawnikiem. Adwokat lub radca prawny zadba o Twoje interesy, a także wesprze Cię na sali sądowej.

Rozwody – Kraków

Zanim złożysz pozew o rozwód, konieczne jest wykazanie, że ze współmałżonkiem nie łączą Cię już trzy podstawowe więzi: psychiczna, fizyczna i gospodarcza. Sytuacja taka musi trwać minimum sześć miesięcy, zanim sąd wyznaczy pierwszą rozprawę. Przebieg sprawy rozwodowej zależy tak naprawdę od tego, czy w trakcie procesu będziesz walczyć o orzeczenie winy Twojego współmałżonka czy też rozstaniecie się bez orzekania o winie. W pierwszym przypadku konieczne będzie przedstawienie dowodów na winę drugiego małżonka. Mogą to być zarówno zdjęcia, dokumenty, jak i wydruki z portali społecznościowych czy klasyczne zeznania świadków.

Koszt pomocy prawnej także jest uzależniony od przebiegu procesu sądowego. Inaczej bowiem będzie wyglądał nakład pracy prawnika w przypadku zgodnego wniosku stron o rozwód, a inaczej w sytuacji, gdy konieczne będzie udowodnienie winy jednej ze stron. Pamiętaj również, że specjalista nie pracuje tylko na sali sądowej. Jego obowiązki obejmują także przygotowanie merytoryczne do rozprawy oraz sporządzanie bieżących pism i wniosków. 

Podział majątku po rozwodzie – Kraków

Podział majątku podczas sprawy rozwodowej z oczywistych względów spowoduje przedłużenie postępowania. To nie jedyna droga rozdzielenia wspólnego dorobku, niemniej jest ona konieczna, jeżeli strony są ze sobą skonfliktowane do tego stopnia, że nie potrafią dojść do porozumienia w drodze mediacji. W podziale dorobku kluczową wagą mają nakłady, jakie każdy z małżonków poczynił na poczet powstania i powiększenia majątku wspólnego. Wychowywanie dzieci oraz prowadzenie domu także stanowią formy przyczynienia się do powstania wspólnego dorobku. Warto pamiętać, że w przypadku zawarcia majątkowej umowy małżeńskiej, zwanej potocznie intercyzą, każda ze stron posiada wówczas jedynie majątek osobisty.

Co w przypadku, gdy rozwodzący się małżonkowie posiadają wspólne długi? Czy one również mogą być przedmiotem podziału majątku? Zadłużenie jako solidarne zobowiązanie małżonków, nie podlega rozdzieleniu. Raty powinny być opłacane zgodnie z harmonogramem, na który rozwód nie ma de facto żadnego wpływu. Z tego względu warto zadbać o bieżące regulowanie zobowiązań. W przypadku spłaty całkowitej przez jedną ze stron może ona oczywiście wystąpić do współmałżonka o stosowny zwrot. Niemniej w sytuacji, gdy partner jest niewypłacalny, egzekucja długu nie będzie skuteczna. Szczegółowe wskazówki, co należy zrobić w takiej sytuacji, otrzymasz od prawnika po analizie stanu konkretnej sprawy. Z pozoru nieistotne szczegóły mogą mieć bowiem kolosalne znaczenie z prawnego punktu widzenia.

Powiązane artykuły