czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Narzędzia traserskie – rodzaje i zastosowanie

Trasowanie to czynność, bez której nawet najprostsza obróbka skrawaniem drewna i metalu nie może się odbyć. Jest niezbędne i niezwykle pomocne, dlatego też warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega ta czynność, jakie można wyróżnić podstawowe narzędzia traserskie i do czego się je najczęściej wykorzystuje. Te wszystkie informacje, a także i wiele więcej, znajdują się w poniższym artykule.

Co to są narzędzia traserskie? Podstawowe informacje i charakterystyka

Poprzez trasowanie rozumie się wyznaczanie i wytyczanie linii na powierzchni drewna i metalu, co jest bardzo potrzebne przy precyzyjnym wycinaniu różnej wielkości otworów, a także kształtów. Jednak, aby to zrobić, należy najpierw zaprojektować rysunek. Na takim projekcie powinny zostać dokładnie zaznaczone miejsca cięć, otworów, krawędzi oraz wszystkie niezbędne wymiary potrzebne do rozpoczęcia prac nad materiałem. Gdy już rysunek zostanie odpowiednio przygotowany, można go umieścić na drewnie lub metalu.

Jednak trasowanie nie zawsze wygląda tak samo. Dzieli się je na dwa rodzaje ze względu typ powierzchni: na trasowanie płaskie oraz trasowanie przestrzenne. Pierwsze polega na wyznaczaniu linii na płaskim materiale. Drugie zaś polega na wyznaczaniu linii na powierzchniach przestrzennych. Jednakże zanim zacznie się pracę nad którąkolwiek powierzchnią lub materiałem, należy je dokładnie przygotować – sprawdzić ich stan, jakość, i dopiero wtedy przystąpić do obróbki. W samej obróbce pomogą natomiast specjalistyczne przybory. Jakie są narzędzia traserskie? Co to tak naprawdę jest? To kwestia, która wymaga trochę szerszego wytłumaczenia.

Narzędzia traserskie – rodzaje

Narzędzia traserskie umożliwiają kreślenie rys i wykonywanie pomiarów na różnych materiałach i powierzchniach. Trasowanie płaskie wymaga użycia przyrządów takich jak kątownica, rysik, suwmiarka, znaczniki, cyrkiel traserski, punktak, liniał, środkownik oraz pryzma traserska. Natomiast do trasowania przestrzennego wykorzystuje się inne narzędzia. Do  najczęściej stosowanych należą: płyta traserska, wysokościomierz suwmiarkowy, znacznik, skrzynki traserskie, podstawki traserskie oraz przymiary kreskowe.

Wybrane narzędzia traserskie

Wszystkie wyżej wymienione narzędzia są niezbędne do precyzyjnej obróbki materiałów, jakimi są drewno i metal. Niektórym z nich warto przyjrzeć się bliżej. Pierwszym narzędziem traserskim, które zostanie tu opisane, jest znacznik. To przyrząd wyposażony w igłę lub nożyk, służący do wyznaczania linii poziomych, nakreślania i przenoszenia wymiarów, a także zakreślania wstępnych linii cięcia materiału. Precyzja, z jaką się porusza, jest możliwa dzięki specjalnej rolce, która toczy się po krawędzi poddanej obróbce powierzchni.

Jak dokonać pomiaru wysokości konkretnego przedmiotu? Tu z pomocą przychodzi wysokościomierz. Wystarczy ustawić przyrząd i mierzony przedmiot na płaskiej powierzchni i odczytać wynik, który będzie znajdował się na pionowej prowadnicy. Aby zapewnić większą precyzyjność pomiaru można dodatkowo zastosować płytę traserską.

Płyta traserska to płaszczyzna odniesienia, bardzo pomocna w pomiarach traserskich. Wykonuje się ją najczęściej z granitu i ceramiki, jednak można też znaleźć produkty wytworzone z żeliwa. Górna część płyty posiada gładką powierzchnię, umożliwiającą dokładny pomiar, a do samego umieszczenia przedmiotu na niej używa się specjalnej podstawki traserskiej. Sytuacja trochę bardziej komplikuje się przy trasowaniu przedmiotów przestrzennych, ale i tu można znaleźć rozwiązanie. Do trasowania brył można użyć znaczników słupkowych, skrzynek traserskich oraz przymiarów kreskowych.

Wszędzie tam, gdzie obrabia się drewno lub metal, narzędzia traserskie są niezwykle przydatne. Są one w stanie precyzyjnie wyciąć, ukształtować i dokładnie wykonać otwory we wcześniej przygotowanym materiale. Jeśli jesteś profesjonalistą lub po prostu lubisz majsterkować w swoim przydomowym warsztacie, narzędzia do płaskiego i przestrzennego trasowania będą dla Ciebie idealne.

Powiązane artykuły