czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Renowacja podłogi drewnianej – kiedy i jak ją wykonać?

Drewniane podłogi są bardzo popularne i nie można się temu dziwić. Dzieje się tak, ponieważ doskonale się prezentują oraz mogą przez długie lata spełniać swoje zadanie, zachwycając estetyką i ponadczasowym duchem. Jednak, aby tak było, trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji oraz renowacji co kilka lat, dzięki którym drewno zostanie dobrze zakonserwowane.

Renowacja parkietu, Warszawa

Drewniany parkiet jest bez wątpienia ponadczasowy i uniwersalny, ponieważ dobrze prezentuje się we wnętrzach o każdej stylistyce – zarówno w przestrzeni luksusowej, eleganckiej, nowoczesnej, industrialnej, skandynawskiej, jak i rustykalnej.

Drewno jest jednak dość podatnym na odkształcenia materiałem, które może się porysować na przykład podczas przesuwania mebli czy chodzenia w butach na obcasach. Drobne rysy z czasem będą się mnożyć i powiększać, co sprawia, że powierzchnia po jakimś czasie przestaje efektownie wyglądać. W takiej sytuacji warto postawić na renowację drewnianego parkietu.

Renowacja parkietu, Warszawa – jak wygląda cały proces?

Renowacja parkietu składa się z kilku istotnych etapów. Przed podjęciem jakichkolwiek czynności trzeba ocenić stan podłogi, ponieważ jeśli w drewno weszła pleśń, nawet profesjonalne rozwiązania mogą nie pomóc.

Na samym początku warto usunąć z podłogi meble (o ile to możliwe), tak żeby cała została odkryta. Następnie trzeba dokładnie ją umyć, aby na parkiecie nie znajdowały się drobiny piasku czy niewielkie kamyki wniesione na obuwiu. Te obiekty mogą bowiem dodatkowo rysować drewno, a przecież zależy nam na odwrotnym efekcie.

Renowacja parkietu w Warszawie zazwyczaj wymaga cyklinowania. To nazwa określająca szlifowanie całej podłogi wykonywana w celu zdarcia wierzchniej powłoki desek, a tym samym wyrównania powierzchni. Specjaliści polecają przeprowadzenie cyklinowania raz na kilka lub kilkanaście lat. Podłogę można szlifować ręcznie, jednak to zwykle porywanie się z motyką na słońce – znacznie lepiej jest wypożyczyć cykliniarkę. Dzięki niej cyklinowanie potrwa krótko i nie będzie wymagało poświęcenia sporo energii. Ewentualnie można użyć elektrycznej szlifierki.

Kolejnym etapem jest dokładne umycie powierzchni i pozostawienie do wysuszenia – na drewnie nie może zostać żaden pył powstały w wyniku szlifowania. Kiedy deski będą suche, należy na nie nałożyć lakier lub olej. W pierwszym przypadku tworzy się twardszą powłokę, jednak drugi produkt stanowi lepszą opcję w miejscach, które są bardziej narażone na wilgoć (idealnie sprawdzi się np. w łazience).

Renowacja parkietu, Warszawa – zaufaj profesjonalistom

Czasami warto wybrać profesjonalną pomoc niż ryzykować ewentualnym zniszczeniem parkietu. W takiej sytuacji można mieć pewność, że renowacja odbędzie się szybko oraz z zachowaniem wysokich standardów pracy.

Warto jednak zawsze skontrolować, czy dana firma korzysta z profesjonalnych preparatów (olejów i lakierów), a także skutecznych urządzeń, ponieważ to również wpływa na żywotność drewnianej podłogi.

Powiązane artykuły