czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Róża (choroba skóry) – czym się objawia?

Choroby skóry są bardzo popularnym zjawiskiem. Zazwyczaj towarzyszą im różne zmiany skórne i wykwity, które wraz z ogólnym wywiadem pozwalają specjalistom na postawienie trafnej diagnozy. Dobre rozpoznanie tej przypadłości jest podstawą do wprowadzenia skutecznego, efektywnego leczenia. Jednym ze schorzeń, które rozwija się na poziomie skóry i tkanki podskórnej jest róża. Róża jest chorobą skóry, którą wywołują bakterie z rodziny paciorkowców. Do ich wnikania w głąb naskórka dochodzi w momencie uszkodzenia lub przerwania ciągłości skóry lub błony śluzowej, czego konsekwencją jest rozwój silnego zapalenia. Choroba najczęściej pojawia się na twarzy lub kończynach dolnych, a charakterystycznym objawem jest zaczerwienienie i błyszczenie skóry. Jak się objawia róża? Jakie są przyczyny róży oraz sposoby jej leczenia?

Róża – poważna choroba skóry

Choroba ta jest ciężkim i zakaźnym schorzeniem. Najczęściej rozwija się u niemowląt i dzieci, które nie ukończyły dziewięciu lat, a także dorosłych w podeszłym wieku, po ukończeniu 60 lat. Dolegliwość objawia się na skórze i tkance podskórnej, a rozwijający się stan zapalny wyróżnia się nagłym rozpoczęciem oraz dynamicznym, niebezpiecznym dla zdrowia przebiegiem. Do symptomów należy występowanie dotkliwych, bolesnych i mocno zaczerwienionych zmian, które są wynikiem zakażenia bakteryjnego. Choroba najczęściej rozwija się na nogach, ale może również występować na dłoniach i rękach, twarzy oraz stopach.

Przyczyny róży

 

Przyczyną róży jest intensywny rozwój bakterii, które należą do rodziny paciorkowców. Na skutek mechanicznego uszkodzenia naskórka lub błony śluzowej, do jej wnętrza wnikają paciorkowce z grupy A, G lub C, a po ich namnożeniu dochodzi do rozwinięcia choroby. Dodatkowo różę powodować mogą upośledzenia krążenia chłonnego oraz żylnego, ukąszenia i skaleczenia, a także obrzęk limfatyczny. Leczenie róży pozwala na szybkie opanowanie powstałego stanu zapalnego, a brak odpowiedniej reakcji może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Róża – objawy choroby

Objawy róży bardzo często mylone są przez pacjentów z zapaleniem zakrzepowym żył. Najbardziej charakterystycznym symptomem schorzenia jest:

  • pojawienie się czerwonego lub purpurowego odcienia na skórze – zmiana koloru skóry wynika z szybkiego rozwoju stanu zapalnego. Wykwit ma tendencję do powiększania się każdego dnia przy braku podjęcia odpowiedniego leczenia,
  • podwyższona temperatura ciała, rosnąca gorączka,
  • dreszcze,
  • obrzęk skóry,
  • możliwe wysięki,
  • możliwe pojawienie się pęcherzy ropnych na powierzchni skóry, która została objęta stanem zapalnym,
  • nadmierna wrażliwość i bolesność wykwitu podczas dotyku.

 

Róża jest chorobą o charakterze zakaźnym. Jej szybkie zdiagnozowanie i wdrożenie leczenia pozwala na opanowanie i wygaszenie postępującego stanu zapalnego. Nieleczenie schorzenia może skutkować rozwojem sepsy, która jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Na czym polega leczenie róży?

Podstawą do rozpoczęcia leczenia róży jest postawienie przez specjalistę trafnej diagnozy. Lekarz dermatolog po zgłoszeniu przez pacjenta wszelkich objawów rozpoczyna przeprowadzenie badania fizykalnego. Po ich przeprowadzeniu zazwyczaj zaleca wykonanie badań z krwi oraz testy immunologiczne, które pozwolą zbadać poziom ASO. Dodatkowo, dermatolog wykonuje zaawansowane technicznie USG Dopplerowskie oraz angiografię kończyn dolnych. Ostatnie badanie ma na celu wykluczenie rozwoju groźnej zakrzepicy żył dolnych. 

Leczenie róży jest długotrwałym i trudnym procesem. Najważniejszym krokiem jest ograniczenie rozwoju i namnażania się bakterii, co pozwala zniwelować istniejący stan zapalny. Po trafnym zdiagnozowaniu problemu lekarz przepisuje pacjentowi antybiotyki dopasowane do rodzaju bakterii, która spowodowała rozwój choroby. Miejscowo, w celu ograniczenia rozwoju stanu zapalnego oraz wysięków ropnych, stosuje się przeciwbakteryjne maści ichtiolowe. Zbyt późne podjęcie leczenia może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia oraz skutkować rozwojem sepsy. 

 

Powiązane artykuły