czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Do czego podaje się czerwone wino?

Już w starożytnej Grecji wino uważano za napój pochodzący od boga Dionizosa. Nie bez przyczyny zyskiwało coraz większą popularność, szczególnie na zachodzie i południu Europy, czyli w krajach o cieplejszym klimacie. Stamtąd właśnie pochodzi wiele aromatycznych szczepów winogron, które służą do produkcji tego trunku. Dzisiaj wino rozpowszechniło się na całym świecie. Możemy się go napić w restauracji bądź podać do posiłku w swoim domu. Aby jednak wydobyć pełnię smaku czerwonego wina, warto wiedzieć, do czego pasuje. Dowiesz się tego z: https://latiendaespanola.pl/k/wina/czerwone/.

Jak dobrać potrawy do rodzaju czerwonego wina?

Każde wino ma swój unikatowy aromat, jednak można przypisać ogólnie odmiany do konkretnych dań. Lekkie, młode wina czerwone zazwyczaj podaje się do lżejszych mięs oraz smażonych ryb, delikatnych serów, a nawet do fasolki po bretońsku lub bigosu. Charakteryzuje się owocowym zapachem, stąd niekiedy używa się ich jako aperitifów. Czerwone wytrawne najbardziej zachwyci smakiem podane wraz z wędlinami, pieczoną dziczyzną, gęsią i kaczką.

Dojrzałe wino dobrze się komponuje z ostrzejszymi, fermentowanymi serami. Półwytrawne spróbuj wraz z grillowanym mięsem wołowym lub wieprzowym. Jeżeli jesteś koneserem słodkości, nalej wino słodkie – okaże się trafnym wyborem do każdego deseru. Wino półsłodkie pasuje do lodów i ciast, a niektóre szczepy także do serów. Bez względu jednak na odgórne zasady i opinie, najważniejszy jest Twój gust – skomponuj swój posiłek tak, aby odpowiadał Twoim doznaniom smakowym.

Na co zwrócić uwagę przy podawaniu czerwonego wina?

Jeżeli chcesz odbyć podróż kulinarną i poczuć się jak w ekskluzywnej restauracji, nie zapomnij o uprzednim schłodzeniu wina. Powinno się je nalewać, gdy osiągnie temperaturę około 12 do 14 stopni. Wino wytrawne można podawać w nieco wyższej temperaturze – od 16 do 18 stopni. Przyjęło się, że wina dojrzalsze pije się cieplejsze, a młodsze – chłodniejsze. Co jest równie ważne, pamiętaj o przygotowaniu odpowiednich kieliszków. Do czego pasuje czerwone wino w tym wypadku? Szukaj wyłącznie przezroczystych naczyń, najlepiej dużych i z gładkiego szkła, które zwężają się ku górze.

Czym się charakteryzują czerwone wina hiszpańskie?

Hiszpańskie winnice przepełnione są bogactwem różnorodnych, unikatowych szczepów winogron. Kraj ten ma bardzo zróżnicowany klimat, co wpływa na ogromny wybór gatunków opisywanego trunku. Tradycja spożywania wina sięga tu dawnych wieków, zaś pod względem produkcji i jakości tego napoju Hiszpania znajduje się w światowej czołówce. Wizytówką i znakiem rozpoznawalnym jest wino czerwone wytrawne. Duża ich liczba pochodzi z regionu Rioja. Ma lekko kwaskowaty, świeży posmak, wyjątkowo rozgrzewa i świetnie pasuje do potraw z indyka, kaczki i królika. Jeśli jednak masz ochotę na nieco inne smaki i zastanawiasz się, do czego podać czerwone słodkie wino, rozważ Sangria Solegria. Trunek ten idealnie nada się na wakacyjne spotkania, ponieważ pasuje do świeżych owoców. Podaj go także wtedy, gdy na stole serwujesz potrawy z drobiu, pasztet lub przystawki z miękkim serem pleśniowym.

Co jeszcze warto wiedzieć o czerwonym winie?

Niezwykle ważną kwestią związaną z czerwonym winem jest sposób jego przechowywania. Wiąże się to z zachowaniem aromatu – wino trzymane dłużej w lodówce niestety przesiąknie zapachem innych produktów. Jeżeli chcesz uchwycić to, co w dobrym winie najcenniejsze, rozważ kupno profesjonalnej winiarki. Urządzenie to poprzez specjalne filtry wychwytuje z powietrza niepotrzebne aromaty. Dzięki temu winiarka nie tylko wpływa na smak napoju, ale także chroni korek wina przed grzybami pleśniowymi i nieprzyjemnym zapachem. 

Po czym natomiast poznać dobre czerwone wino? Wbrew pozorom nie po intensywności barwy, ale jej przejrzystości. Jeśli natomiast chodzi o smak i zapach – nie ma uniwersalnej zasady. Próbuj jak najwięcej, wyrabiaj własny gust i indywidualnie dopasowuj trunki do różnych potraw. Częsta degustacja pozwoli na wyodrębnianie wrażeń smakowych do takiego stopnia, że będziesz potrafił samemu określić, do czego pasuje czerwone wino. 

Powiązane artykuły