czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Używane części samochodowe – czy to się opłaca?

Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić pieniądze w przypadku naprawy swojego samochodu? Czy opłaca się korzystać z używanych części samochodowych? Dowiesz się czytając dalej.

Samochód często jest bardzo ważnym elementem życia wielu kierowców. W każdym przypadku problem z pojazdem może oznaczać nie tylko stratę czasu przez wizyty u mechanika, ale też wysokie koszty naprawy i części. W tym przypadku wiele osób się zastanawia, czy na pewno warto inwestować w nowe, oryginalne części? Powinno to być uwarunkowane tym, w jakim stanie jest pojazd i czy jest nowy. W przypadku nowszego modelu lepiej będzie zainwestować w części nowe. Jednak w przypadku starszych modeli inwestycja w nowe części może być nieopłacalna. Dlaczego? Wartość pojazdu zawsze z roku na rok spada (chyba że mowa o zabytkowych samochodach). Czasami koszt naprawy i wymiany danego elementu może być wyższy niż faktyczna cena rynkowa pojazdu. Jest to powodem, dla którego wielu kierowców zastanawia się nad wyborem używanych części. Zawsze jednak można również inwestować w zamienniki, których na rynku jest niemało.

Kiedy podejmiemy już decyzję o inwestycji w używane części do swojego samochodu, należy przestrzegać się sprzedawców prywatnych. Wtedy nie ma możliwości odstąpienia od zakupu, a prośby o zwrot kosztów często będą nieskuteczne. Co więcej, nigdy dokładnie nie wiadomo, ile przeszła dana część, dlatego dobrym wyborem będzie zaopatrywanie się wyłącznie u pewnych dostawców. Za każdym razem podczas kupowania używanych części – powinny one być ocenione fachowym okiem, w przeciwnym wypadku pieniądze mogą zostać wyrzucone w błoto.

Warto wiedzieć, że najbardziej opłaca się kupować te używane części, które nie wpływają zbytnio na działanie samochodu. Mowa tutaj na przykład o felgach, kołpakach, błotnikach, różnego rodzaju osłonach. Można również kupować takie elementy, jak szyby boczne czy tylne reflektory. Jednakże sprawa wygląda inaczej w przypadku części, które odpowiadają za bezpieczeństwo kierowcy, czyli na przykład elementy układu hamulcowego lub silnika albo zawieszenia. Zamontowanie wadliwej części może się wiązać z fatalnymi skutkami.

Gdzie kupować używane części samochodowe?

Większość osób prawdopodobnie jest skłonna skorzystać z usług mechanika, czemu nie można się zbytnio dziwić. Przede wszystkim jest to człowiek z odpowiednim doświadczeniem w motoryzacji i fachowym okiem, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zakupi złą część. Przecież zależy mu na zadowoleniu swojego klienta, dlatego dołoży wszelkich starań, żeby wszystko się zgadzało. Nie można jednak zapominać o tym, że jest to rozwiązanie dużo droższe, niż w przypadku samodzielnych zakupów chociażby przez internet. Jednak kupując w sieci należy zawsze zachować ostrożność. Powinno się zawsze zwracać uwagę na numery seryjne danych elementów, ponieważ wtedy kierowca będzie mieć pewność, że dana część będzie pasowała do jego modelu samochodu.

Powiązane artykuły