czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Wykop pod budowę domku jednorodzinnego – kiedy przyda się profesjonalny sprzęt?

Pierwszym etapem do postawienia budynku jest położenie fundamentów. Jednak zanim do tego dojdzie, należy wykonać odpowiednio głęboki wykop. I tutaj pojawia się zwykle dylemat: jakich narzędzi do tego użyć? W zależności bowiem od tego, czy dom będzie posiadał piwnicę, czy też nie, głębokość wykopu będzie inna. W niektórych sytuacjach lepszym rozwiązaniem może okazać się wynajęcie koparki, natomiast kiedy indziej może wystarczyć siła ludzkich ramion.

Wykop pod fundamenty — od czego zacząć?

Najważniejszym zadaniem fundamentów jest ochrona budynku przed niszczycielskim działaniem wody oraz wilgoci. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby wykop pod nie był wykonany w profesjonalny sposób. Prace związane z wykopem pod budowę domu jednorodzinnego najlepiej jest zacząć w pierwszym kwartale roku, a konkretniej na początku kwietnia. Powinno się je natomiast zakończyć z końcem października. W tym okresie bowiem są najlepsze warunki do wykonywania prac ziemnych.

Zanim jednak dojdzie do zrobienia wykopu pod fundamenty, konieczne jest dokładne przeanalizowanie gruntu. Od jego rodzaju oraz głębokości przemarzania zależy bowiem to, jaka będzie głębokość oraz posadowienie fundamentów. Warto więc przed rozpoczęciem prac ziemnych wykonać badania geotechniczne. Co więcej, większość gmin ich wymaga do wydania zgody na postawienie budynku. Należy wziąć pod uwagę rodzaj gruntu oraz warunki wodne danego terenu. Dzięki temu inwestor będzie miał pewność, że budynek nie będzie zagrożony opadnięciem czy nadmiarem wilgoci.

Usługi koparką Lublin — kiedy mogą się przydać?

Wbrew pozorom nie wszystkie prace ziemne na placu budowy wymagają ciężkiego sprzętu. Jednak z całą pewnością znacznie przyspiesza on cały proces i sprawia, że budowa domu jest dużo łatwiejsza. Nic więc dziwnego, że usługi koparką są tak popularne, a coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie ciężkiego sprzętu. Dodatkowo, decydując się na taką usługę, firma zapewnia doświadczonego pracownika, który w profesjonalny sposób wykona wykop pod fundamenty.

Kiedy w takim razie mogą przydać się usługi koparką (Lublin)? Pierwszym etapem wykopu pod fundamenty jest zdjęcie humusu, czyli żyznej warstwy gleby. Humus jest bowiem gruntem nienośnym, tak więc nie nadaje się do postawienia na nim budynku. Kolejnym krokiem jest wykonanie samego wykopu pod fundamenty, do czego z pewnością nada się ciężki sprzęt. Ważne jest jednak, aby prace ziemne wykonywać możliwie w bezdeszczowe dni. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, odkryty wykop pod fundamenty należy zabezpieczyć grubą folią.

Usługi koparką (Lublin) z pewnością przydadzą się także w sytuacji, gdy inwestor planuje postawić dom z piwnicą. W takiej sytuacji konieczne jest stworzenie odpowiednio głębokiego wykopu. Jednak ostatnie 10 cm gruntu należy usunąć ręcznie, aby nie naruszyć gruntu rodzimego stykającego się z fundamentem. Mimo to, obecność ciężkiego sprzętu, w tym koparki, na placu budowy, jest bardzo ważne.

Powiązane artykuły