czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Centralny Klaster Wodorowy – szansa na lepszą przyszłość

Centralny Klaster Wodorowy, jako otwarte forum współpracy, zrzesza podmioty, które lepszą przyszłość dla świata upatrują w nieemisyjnych źródłach energii, a w szczególności w zielonym wodorze, którego produkcja w 2030 roku ma sięgnąć aż 50 tysięcy ton. Zasoby te zostaną wykorzystane do napędu ciężarówek i sprzętu ciężkiego, ale również miejskiego transportu publicznego. To innowacyjne rozwiązanie zainicjowane przez Centralny Klaster Wodorowy wiąże się ze zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla aż o 400 tysięcy ton rocznie, dzięki czemu nasza planeta stanie się miejscem znacznie bardziej przyjaznym do życia.

Centralny Klaster Wodorowy jako impuls do rozwoju technologicznego

Wśród członków Centralnego Klastra Wodorowego znajdują się wyspecjalizowane firmy, a także liczni naukowcy, którzy razem tworzą stale rosnącą siłę napędową rozwoju technologicznego w regionie. Ambitne plany i założenia w obliczu ścisłej, profesjonalnej współpracy stają się możliwe do urzeczywistnienia i stanowią motywację do działania, która bezpośrednio przekłada się na rozwój technologiczny. Stawiając na zielony wodór, otrzymywany w wyniku elektrolizy, Industria chce budować lepszą przyszłość dla planety oraz jej mieszkańców między innymi w takich sferach życia, jak przemysł, transport i komunikacja.

Centralny Klaster Wodorowy – nasze plany

Plany i założenia Centralnego Klastra Wodorowego obejmują 3 etapy. Pierwszy z nich ma dojść do skutku już w 2023 roku i zakończyć się wybudowaniem farmy fotowoltaicznej o mocy 3 MW oraz elektrolizera o mocy 1 MW, co pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla o około 1600 ton. Do 2025 roku Centralny Klaster Wodorowy planuje zwiększyć moc farmy oraz elektrolizerów odpowiednio do 500 i 25 MW, dzięki czemu emisja zmniejszy się o nawet 40 tysięcy ton. Ostatni etap, którego zakończenie przypada na rok 2030, wiąże się z roczną produkcją bezemisyjnych źródeł energii na poziomie 4 TWh, natomiast moc elektrolizerów ma zostać zwiększona 10-krotnie w stosunku do etapu drugiego, podobnie jak redukcja emisji dwutlenku węgla.

Więcej na stronie https://industria.eu/centralny-klaster-wodorowy/

Powiązane artykuły