czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Z czego jest biała czekolada?

Biała czekolada jest jednym z najpopularniejszych rodzajów tego przysmaku. Chętnie zajadają się nią smakosze na całym świecie, jednak nie wszyscy wiedzą, z czego jest zrobiona biała czekolada. Jakich składników używa się do zrobienia tej słodkości? Jak powstaje biała czekolada?

Biała czekolada – z czego jest zrobiona?

Jak powszechnie wiadomo, biała czekolada cieszy się uznaniem, jednak wiele osób nie przepada za tym przysmakiem. Warto jednak dać jej szansę, gdyż jest to produkt niezwykle uniwersalny. Doskonale komponuje się z różnymi daniami i jest niesamowicie smaczna. Znacznie różni się ona od tradycyjnej czekolady. W porównaniu do klasycznej wersji, do produkcji białej czekolady nie używa się miazgi kakaowej. W takim razie, z czego jest biała czekolada? Z reguły powstaje ona z masła kakaowego, cukru i mleka w proszku. Czasami masło kakaowe zastępuje się olejem roślinnym, jednak warto mieć na uwadze, że smak białej czekolady może wtedy ulec znacznej zmianie. W zależności od pożądanego smaku do czekolady można dodać inne składniki, takie jak cynamon, imbir, aromat waniliowy, suszone owoce czy orzechy. Dzięki takim dodatkom biała czekolada zyskuje bogatszy i intensywniejszy smak. Istnieje wiele rodzajów tego przysmaku, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie, nawet najbardziej wymagające osoby.

Proces produkcji białej czekolady

Nie da się ukryć, że odpowiednie składniki odgrywają bardzo ważną rolę w procesie powstawania białej czekolady. Jednak sam skład to nie wszystko. Bardzo ważny jest także sam proces powstawania tej słodkości. Tworzenie białej czekolady jest nie lada wyzwaniem, dużo trudniejszym niż mogłoby się wydawać. Jednak doświadczeni cukiernicy potrafią stworzyć doskonałą białą czekoladę, tak, aby wydobyć jej charakterystyczny, pyszny smak. Jak powstaje biała czekolada? Jej produkcja składa się z kilku etapów. Zebrane ziarna kakaowca są poddawane fermentacji, a następnie suszeniu. Etap ten może odbywać się w suszarni lub na słońcu. Następnie ziarna są prażone, a skorupki złuszczane. Kiedy ziarna są gotowe do dalszej obróbki, są one poddawane mieleniu w temperaturze około 70°C. W wyniku tego procesu otrzymuje się masę kakaową i masło kakaowe, które jest głównym składnikiem białej czekolady. Następnym krokiem jest rozpuszczanie masła kakaowego. Ważne, aby ten etap nie był wykonany pospiesznie.

Masło powinno się rozpuszczać stopniowo. Dopiero wtedy można zacząć dodawać inne niezbędne składniki, takie jak mleko w proszku czy cukier. Ostatnim etapem powinno być dodanie składników smakowych w postaci bakalii, orzechów czy przypraw. Powolne dodawanie składników i brak pośpiechu to klucz do sukcesu. Dzięki temu biała czekolada uzyska wspaniały smak. Nawet najbardziej wymagające łasuchy nie odmówią sobie tej przyjemności. Duże znaczenie ma także jakość składników, użytych do produkcji czekolady. Produkty wysokiej jakości sprawią, że biała czekolada będzie smakować wyśmienicie. Ważna jest także ilość masła kakaowego. Z reguły najlepsze są te czekolady, które zawierają najwięcej tłuszczu. To on odpowiada za wyjątkowy smak.

Biała czekolada – właściwości i zastosowanie

Biała czekolada to przede wszystkim przepyszna przekąska, jednak warto wiedzieć, że zawiera ona także nieco składników mineralnych. Można w niej znaleźć m.in. fosfor, magnez, potas, wapń i żelazo. Biała czekolada zawiera również witaminy, takie jak A, D, E oraz K. Jest to bardzo uniwersalny produkt, który można stosować na wiele różnych sposobów. Świetnie sprawdzi się solo, jako szybka przekąska. Można ją także dodawać do różnego rodzaju deserów. Może być używana do przygotowania polewy do ciast czy lodów. Można ją także pokroić na kawałki i dodać do różnych ciast czy ciastek. Wspaniale komponuje się z sernikami, tartami i naleśnikami. Biała czekolada smakuje wyśmienicie w połączeniu z różnymi bakaliami, zwłaszcza pistacjami. Czasami można jej także użyć do przygotowania dań wytrawnych. Dzięki niej uzyskają one bogaty i niezwykle interesujący smak, który zachwyci każdego.

 

Powiązane artykuły