czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Ile kosztuje wentylacja przemysłowa?

Instalacja wentylacji przemysłowej to bardzo ważny element we wszystkich zakładach w pracy, w których powstaje zapylenie. Ograniczenie ilości kurzu i pyłu w powietrzu oraz poprawa jego parametrów pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników i zapobiega powstawaniu niebezpiecznych chorób układu oddechowego i krwionośnego. Rodzaj wentylacji przemysłowej powinien zostać dobrany indywidualnie i musi być dopasowany do danego miejsca oraz do działalności prowadzonej w obiekcie. Ile kosztuje wentylacja przemysłowa i od czego zależy jej koszt?

Gdzie wentylacja przemysłowa jest niezbędna?

Wentylacja przemysłowa jest niezbędna w zakładach pracy, w których występuje duże zapylenie. Skuteczne usuwanie nadmiaru pyłów za pomocą wydajnego systemu oczyszczania powietrza zmniejsza ilość kurzu i pyłu, co korzystnie wpływa na warunki pracy. Pracownicy nie są narażeni na pracę w niebezpiecznym środowisku. Co więcej, brak pyłu przedłuża żywotność maszyn i zapewnia czystość pozostałym elementom infrastruktury przemysłowej.

Wydajny system wentylacji może filtrować powietrze, oczyszczając je z pyłu, ale może też wyprowadzać je na zewnątrz budynku. Wentylacja miejscowa jest dedykowana do obszarów, w których generowane są zanieczyszczenia, np. w okolicy pracy maszyn, w spawalni, czy w lakierni. Powietrze zasysane jest za pomocą rękawów, ssaw, następnie jest oczyszczane i wyprowadzane z obiektu. W pomieszczeniach można stosować również wentylację rozcieńczającą, która wtłacza czyste powietrze do obiektu, dzięki temu zapylenie ulega zmniejszeniu. Cena wentylacji przemysłowej zależy od kilku czynników, dlatego zwykle ustalana jest indywidualnie.

Ile kosztuje wentylacja przemysłowa? Od czego zależy cena?

Koszt wentylacji w obiektach przemysłowych zależy od wielu czynników. Zwykle bierze się pod uwagę wielkość pomieszczeń, które mają być wentylowane oraz ilość zanieczyszczeń, jakie powstają podczas pracy w zakładach. W dużych obiektach stosuje się często mieszany system wentylacji — czyli połączenie oczyszczania miejscowego z rozcieńczaniem powietrza. System wentylacji przemysłowej miejscowej pracuje w obszarze powstawania zanieczyszczeń — gazów lub pyłów, a wentylacja rozcieńczająca może swoim zakresem objąć resztę powierzchni w obiektach.

Niektóre systemy oczyszczania powietrza mogą je osuszać lub podgrzewać, takie funkcje ma również profesjonalna wentylacja przemysłowa. Cena tego rozwiązania zależy w głównej mierze od ilości elementów, które zostaną użyte do instalacji. Urządzenia do wentylacji miejscowej rozmieszcza się głównie tam, gdzie generowane są zanieczyszczenia. To korzystne rozwiązanie np. na stanowiskach pracy spawaczy. Im więcej miejsc, w których powstają zanieczyszczenia, tym większą ilość urządzeń oczyszczających trzeba zastosować.

Na ceny instalacji wentylacji przemysłowej wpływają również elementy mechaniczne, które służą do podgrzewania powietrza, badania norm, np. zanieczyszczeń lub kontrolowania wilgotności. Inwestorzy niekiedy decydują się na równoczesny montaż rekuperacji. Ten system nie tylko odświeża powietrze, ale również je ogrzewa przy bardzo niskich kosztach zużycia energii.

Jak oszacować koszt wentylacji przemysłowej?

Samodzielne oszacowanie kosztów wentylacji przemysłowej dedykowanej do hali może być niemożliwe. Profesjonaliści, którzy zajmują się tym na co dzień, mają ogromne doświadczenie nie tylko w montażu wentylacji, ale również w szacowaniu jej kosztów. Warto skorzystać z usług sprawdzonych firm, specjaliści z https://naar.pl/, dobiorą wentylację do potrzeb danego obiektu, obliczą ilość niezbędnych elementów oraz oszacują łączny koszt inwestycji.

To również dobry moment na podjęcie decyzji o zmniejszeniu kosztów ogrzewania budynku, np. przy pomocy rekuperacji. Odzysk ciepła, jaki ma miejsce podczas wymiany powietrza przez rekuperator, zmniejsza koszty ogrzewania przy zachowaniu wysokiej jakości powietrza. Dobrze zaplanowana i zainstalowana wentylacja przemysłowa poprawi jakość powietrza, zadba o niezbędne normy w miejscu pracy oraz wpłynie na żywotność maszyn, które pracują w danym obiekcie.

Powiązane artykuły