czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Jak działają pompy ciepła?

W dzisiejszych czasach coraz więcej słyszy się o rozwiązaniach grzewczych, które sprawiają, że odchodzi się od klasycznych, szkodliwych dla atmosfery opcji. Konwencjonalne metody są dziś porzucane dla nowoczesnych pomp ciepła, zapewniających takie same efekty dla domowników z mniejszą niekorzyścią dla środowiska naturalnego. Czym dokładnie są i jak działają? Warto się temu przyjrzeć.

Pompa ciepła w Łodzi – czym jest?

Stworzona z myślą o redukcji negatywnego wpływu konwencjonalnych sposobów grzewczych, pompa ciepła w Łodzi i innych miastach charakteryzuje się wykorzystywaniem głównie energii odnawialnej. Wiele osób jednak ma o niej błędne pojęcie – nie stanowi ona systemu grzewczego, a jedynie sprawnego pośrednika w transportowaniu i przekształcaniu energii.

Ogrzewanie mieszkania lub domu jest możliwe poprzez połączenie trzech aspektów, a mianowicie:

  • źródła zewnętrznego – w przypadku pomp ciepła jest to zazwyczaj energia z powietrza lub wody gruntowej;
  • samej pompy ciepła – pełni ona rolę przewodzącą ciepło zewnętrzne do systemu grzewczego znajdującego się w domostwie;
  • wewnętrzny system grzewczy – tutaj zazwyczaj używane są ogrzewania typu ściennego i podłogowego, gdyż najlepiej współpracują z pompami ciepła.

Dopiero połączenie wszystkich tych elementów zapewni ogrzanie mieszkania. Jak jednak dokładnie działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła – Łódź

Wszystko rozpoczyna się od pobrania energii ze źródła zewnętrznego. Najlepiej zaprezentować to na przykładzie powietrznych pomp ciepła. Posiadają specjalistyczny wentylator, który zasysa powietrze znajdujące się na zewnątrz. Następnie dostaje się do wnętrza pompy ciepła, gdzie spotyka się z czynnikiem chłodniczym.

Czynnik ten jest niezwykle ciekawą substancją – najczęściej roztworem azotu. Jej kluczową właściwość stanowi możliwość parowania w bardzo niskich (nawet ujemnych) temperaturach. Właśnie ta cecha pozwala na dalszy transport energii, która przyszła z powietrza zewnętrznego – nawet podczas mroźnych zim. Do parowania dochodzi w parowniku, skąd para przenosi się do miejsca, gdzie zostaje sprężona.

Następnie przemieszcza się do skraplacza, a tam oddaje swoją energię do wewnętrznego systemu grzewczego. Czynnik chłodniczy następnie zostaje na nowo rozprężony i wraca do parownika. Wtedy cały proces zostaje powtórzony. W ten sposób do domu nieustannie dochodzi energia, która może być używana do ogrzewania zarówno powietrza, jak i wody.

Pompa ciepła, Łódź – jakie ma zalety?

Jeśli chodzi o pompę ciepła – Łódź to miejsce, gdzie coraz częściej dochodzi do jej montażu. Wszystko to dlatego, że posiada wiele istotnych zalet. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

To przede wszystkim rozwiązanie ekologiczne, które energię pobiera w aż 80% ze źródeł odnawialnych. Stanowi sposób na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiskowego. Jednocześnie cała konstrukcja cechuje się łatwością w montażu, a jej obsługa jest zazwyczaj w pełni bezdotykowa – wystarczy aplikacja mobilna, a kontrola przebiega prosto i przyjemnie. Wszystko to zwieńcza bezpieczeństwo oraz długa żywotność, co pozwala cieszyć się przyjemnym ciepłem przed wiele lat.

Powiązane artykuły