Jak zamontować okno dachowe w już istniejącym dachu?
Czy montaż okna dachowego na istniejącym dachu jest możliwy? Takie pytanie zadaje sobie ogromna ilość osób, która dąży do tego, aby w swoim dachu mieć okna. Aranżacja dachu do warunków mieszkalnych staje się coraz bardziej popularna. To właśnie dzięki temu zyskuje się dodatkową powierzchnię, którą można wykorzystać chociażby na sypialnię. Aby tak się jednak mogło stać, należy dołożyć starań, aby stolarka okienna została zamontowana. Ze spokojem – wszystkiego można dokonać. Trzeba tylko wiedzieć, jak się za to zabrać.
Z jakim dachem ma się do czynienia?
Zanim jednak przyjdzie montować okno, należy przyjrzeć się całemu poszyciu dachowemu, z jakim ma się do czynienia. Czy jest to stosunkowo nowy dach? Czy jednak nie? W budynkach, które mają już swoje lata, należy sprawdzić, czy całe poszycie nie wymaga wykonania prac konserwacyjnych. Może się bowiem okazać, że montaż stolarki dachowej nie będzie możliwy ze względu na słabą konstrukcję. Jeżeli nic takiego nie ma miejsca, czas na to, aby sprawdzić, z jakim rozstawieniem krokwi ma się do czynienia. W przypadku dachów, jakie już istnieją od dawna, rozstaw krokwi mieści się w granicach od 70 do 90 cm. Jest to dobry rozstaw, który ułatwi montaż okien. Aczkolwiek, nie jest tak w każdym przypadku. Są takie dachy, gdzie krokwie były rozstawione zdecydowanie rzadziej. Czy to oznacza, że w takich miejscach nie ma możliwości zamontowania okna dachowego? Oczywiście, że nie. Zanim jednak zostaną poczynione jakiekolwiek prace z oknem/oknami, trzeba będzie zastosować tzw. wymiany. Stanowić one będą wsparcie dla całościowej stolarki okiennej.
Przepisy budowlane
Uwaga! Montaż okna dachowego w istniejącym dachu wymagać może pozyskania pozwolenia budowlanego. Niezależnie o ilu oknach jest tu mowa. Czy będą to dwa, trzy, czy nawet jedno okno – warto upewnić się, że takie pozwolenie będzie wymagane lub też nie. Dlaczego? Ponieważ zmieni się przeznaczenie pomieszczenia, jakie znajdować się będzie pod samym dachem. Może nadal dla wielu osób będzie to „tylko” strych, gdzie akurat ktoś urządzi sobie sypialnię, ale inspektor budowlany, który zjawi się na kontroli, widzieć to może zupełnie inaczej. W myśl obowiązujących przepisów prawa. Tego typu kwestie można skonsultować z prawnikiem/specjalistą od robót budowlanych. Może i wymaga to nieco zachodu, ale dzięki temu nie trzeba będzie obawiać się mandatu za samowolkę budowlaną.
Montaż stolarki okiennej w dachu
Jak zamontować okno dachowe w istniejącym dachu? Jeżeli ktoś nie ma na ten temat odpowiedniej wiedzy, powinien zdać się na odpowiednich specjalistów. Tak, pociągnie to za sobą dodatkowe koszta, ale będzie można być pewnym tego, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z obowiązującymi zasadami techniki budowlanej. Tym bardziej, że mowa jest tutaj o ingerencji w już istniejącą połać dachu. Montaż okna/okien dachowych należy rozpocząć od zaplanowania ich położenia. Potrzebne są więc plany więźby dachowej. Wszystkie prace muszą odbywać się w taki sposób, aby nie uszkodzić więźby dachowej, ponieważ skutkować to może zawaleniem całej konstrukcji. Jak więc widać, takie zadania lepiej powierzyć specjalistom.
Okna na dachu
Jeżeli ktoś chciałby jednak samodzielnie wykonać tego typu prace, to może wejść na https://www.monterstolarki.pl/kategoria/montaz-i-serwis/, gdzie znajdzie szereg odpowiednich wskazówek. Nie tylko tych, jakie odnoszą się do prawidłowo wykonanego montażu. To również miejsce, gdzie można odnaleźć wskazówki odnoszące się do tego, jaka stolarka okienna dedykowana jest na dach. Niby decyzja nie powinna nikomu sprawiać żadnych problemów, ale czy na pewno? Czy ktoś wybrał okno, które będzie można otwierać bez żadnego problemu? Czy będzie to stolarka okienna o właściwych parametrach? Warto przyjrzeć się tym kwestiom, ponieważ wykonanie tej inwestycji powiązane jest z odpowiednimi kosztami. Rozsądne przemyślenie tych prac sprawi, że pieniądze zostaną wydane w odpowiednim kierunku. Od teraz będzie można cieszyć się nową przestrzenią pod dachem, która stwarza nowe możliwości.