Lampa lecznicza do naświetlań – zastosowanie
Lampa lecznicza jest dobrym remedium na wiele schorzeń. Powstała nawet cała dziedzina światłolecznictwa, gdzie głównie analizuje się wpływ promieniowania podczerwonego IR na ludzki organizm. Promieniowanie to potrafi wnikać bardzo głęboko w ludzkie tkanki. Co istotne, rehabilitacyjne i dobroczynne działanie promieniowania podczerwonego opiera się o zabiegi wykonywane z optymalną długością fal – od 1200 do 1400 nanometrów. Ten rodzaj promieniowania określany jest także jako promieniowanie krótkie. Jest ono dla ludzkiego organizmu promieniowaniem bezpiecznym.
Lampa lecznicza – dwa rodzaje filtrów do zastosowania
W zależności od tego, jaki efekt terapeutyczny chce się uzyskać, można do lampy leczniczej dobrać odpowiedni filtr. Warto pamiętać jednak o tym, że światłolecznictwo nie powinno zastępować tradycyjnego leczenia – może być jednak dla niego nieocenionym wsparciem każdej terapii, także tej farmakologicznej. Tym bardziej że może przynieść ogromną ulgę. Możliwe opcje to:
- Czerwony filtr znajduje zastosowanie przy zabiegach mających na celu przyspieszenie gojenia się ran. Jego działanie powoduje zmniejszenie stanu zapalnego. Jest to dobre remedium na odleżyny, trądzik oraz inne, trudne do zagojenia zmiany skórne. Filtr ma też działanie rozgrzewające, może być też stosowany jako terapia ciepłem.
- Alternatywę stanowi filtr niebieski, który działa łagodząco i uśmierza ból. Jest zalecany przy takich chorobach jak chociażby łuszczyca.
Lampa lecznicza – zastosowanie przy różnych rodzajach terapii
Lampa lecznicza do naświetlań jest częstym wyposażeniem gabinetów fizjoterapii. Takie urządzenie można też zakupić sobie na własny, domowy użytek. Kiedy użytkowanie takiej lampy ma sens? W szczególności lampa sprawdzi się w przypadku takich problemów zdrowotnych jak:
- Obecność w organizmie stanu zapalnego – lampa promieniowania podczerwonego może doprowadzić do jego zmniejszenia.
- Różnego rodzaju choroby skórne – trądzik, zmiany skórne, blizny, zrosty.
- Przewlekłe bóle kości, kręgosłupa, bóle mięśniowe, dyskopatia, rwa kulszowa.
- Nerwobóle.
- Przeciążenia stawów.
- Długotrwały proces rehabilitacji w konsekwencji urazu sportowego.
- Przeziębienie czy też nieżyt nosa.
Dobroczynne działanie promieniowania podczerwonego
Lecznicza lampa do naświetlań działa także pozytywnie na nasz nastrój. Pozwala lepiej radzić sobie z depresją i łagodzi nerwice. Może być remedium na obniżone samopoczucie spowodowane zmianami pór roku. Warto wiedzieć także o tym, że lampa doskonale rozgrzewa mięśnie, może więc być stosowana jako wsparcie przy intensywnych treningach sportowych. Poprawia krążenie i rozszerza naczynia krwionośne.
Jeśli jesteśmy zdeterminowani do regularnego korzystania z lampy na podczerwień w celu poprawy swojej formy oraz po to, aby zadbać o swoje zdrowie – możemy zakupić sobie taką lampę na własny użytek. Z lampy mogą korzystać zarówno dorośli jak i dzieci – natomiast kobiety w ciąży raczej powinny zaniechać takich zabiegów. Przed zastosowaniem lampy trzeba skórę odpowiednio przygotować, usuwając z niej wszelkie preparaty kosmetyczne. Nie zaleca się stosowania lampy w sytuacji, kiedy na skórze znajdują się jątrzące się rany.
Lampę przykładamy do skóry w odległości od 30 do 50 cm od skóry. Zapewne sami wyczujemy najbardziej dla nas komfortową odległość. Co istotne, naświetlanie powinno być przeprowadzane w sesjach, podczas nich dobrze jest chronić oczy, poprzez zastosowanie odpowiednich okularów. Pojedyncza sesja powinna trwać od 10 do 20 min. Mając taką lampę w domu na swój własny użytek najlepiej zaplanować sobie regularne sesje naświetlania dla lepszego efektu terapeutycznego. Oprócz ciąży istnieje także kilka innych przeciwwskazań do stosowania lampy. Jest to między innymi niewydolność krążenia, gruźlica, choroba nowotworowa czy też wysoka gorączka. Zmagając się z bólem lub też z innymi problemami na pewno warto przetestować lampę na podczerwień. Najprościej i najbezpieczniej jest zapisać się na pierwszy raz do doświadczonego fizjoterapeuty.