Jak zostać rzeczoznawcą samochodowym?
Mówi się, że aby nie przepracować w życiu ani jednego dnia, trzeba robić to, co się kocha. Praca marzeń to podążanie za swoimi pasjami, więc jeśli kochasz samochody, a motoryzacja to Twój konik, wybierz zawód, który jest z tym tematem ściśle związany. Zostań rzeczoznawcą samochodowym! Dowiedz się, na czym polega praca takiego specjalisty, co należy do obowiązków zawodowych oraz przekonaj się sam, czy jest to zawód Twoich marzeń.
Kim jest rzeczoznawca samochodowy?
Rzeczoznawca samochodowy to specjalista w zakresie motoryzacji, którego głównym zadaniem jest wydawanie eksperckiej opinii oraz sporządzanie raportów. Te dokumenty bardzo często stanowią podstawę w rozprawach sądowych lub są niezwykle potrzebne podczas podejmowania ważnych decyzji przez firmy ubezpieczeniowe czy inne instytucja zajmujące się ubezpieczeniami. To sprawia, że praca rzeczoznawcy samochodowego i przygotowywane przez niego opinie przyjmują ogromną rangę. Z tych względów wymagania co do podjęcia tego stanowiska muszą być proporcjonalnie duże.
Zadania rzeczoznawcy samochodowego
Jak można się spodziewać, zakres zadań i obowiązków rzeczoznawcy samochodowego jest dość spory. Fakt ten wynika z charakteru jego pracy, która odbywa się w różnych warunkach oraz dotyczy wielu odmiennych spraw. Istnieje jednak kilka kluczowych kwestii, jakimi rzeczoznawca samochodowy się zajmuje:
- opinia stanu technicznego pojazdu,
- opinia na temat okoliczności wypadku i awarii samochodu,
- przygotowanie ekspertyzy na temat uszkodzeń samochodu oraz tego, które części pojazdu nadają się do naprawy, a które do całkowitej wymiany,
- sporządzanie kosztorysu napraw,
- wykonanie badania diagnostycznego.
Kurs na rzeczoznawcę samochodowego w Krakowie
Zawód rzeczoznawcy samochodowego nie wymaga konkretnych wymagań formalnych oraz szczegółowych kwalifikacji. Jednak od osoby ubiegającej się o pracę na tym odpowiedzialnym stanowisku oczekuje się kilku kluczowych kwestii. Po pierwsze, należy posiadać minimum średnie wykształcenie oraz odbyte 2-letnie praktyki w dziedzinie związanej z motoryzacją. Po drugie, powinno się posiadać prawo jazdy kategorii A, B oraz C. Po trzecie, trzeba mieć certyfikat z zakresu rzeczoznawstwa samochodowego oraz znajdować się na liście osób legalnie wykonujących ten zawód. Na samym końcu powinno się być niekaranym w zakresie przestępstw popełnionych umyślnie.
Gdzie zdobyć certyfikat? Kurs na rzeczoznawcę samochodowego w Krakowie
Aktualnie certyfikat na rzeczoznawcę samochodowego wydają: Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego, Polski Związek Motorowy oraz TÜVPOL Sp. z o.o. Są to Centra Certyfikacji Rzeczoznawców oraz Europejskie Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców i Specjalistów Techniki Samochodowej.
Co jednak należy zrobić, aby taki certyfikat uzyskać? To bardzo proste. W tym celu musisz ukończyć specjalistyczne szkolenie trwające półtora roku i napisać na sam koniec egzamin, który potwierdzi umiejętności, jakie nabyłeś w trakcie trwania całego kursu.