Jaki pistolet lakierniczy dla profesjonalistów i amatorów?
Pistolety lakiernicze wykorzystywane są zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i tych prywatnych, przydomowych. To, co przede wszystkim cechuje to urządzenie, to jest to fakt, iż pozwala ono na szybkie i efektywne pomalowanie różnego rodzaju powierzchni. Co trzeba jeszcze podkreślić, malowanie pistoletem lakierniczym pozwala także na zachowanie równej powłoki. Jeśli dodać do tego, że pistolet lakierniczy jest bardzo prosty w użyciu, to nie może dziwić fakt, że urządzenie to cieszy się tak dużą popularnością. Trzeba jednak przyznać, że wybór pistoletów na rynku jest bardzo szeroki. Zakup tego idealnego często nie jest zatem łatwy. Warto wiedzieć czym się przy takim zakupie kierować.
Jak działa pistolet lakierniczy?
Pistolety lakiernicze nie są urządzeniami skomplikowanymi w użytkowaniu. Zasada działania pistoletu lakierniczego polega na rozpyleniu powłoki lakierniczej pod wpływem niewielkiego ciśnienia. Lakier, który rozpylany jest z pistoletu na formę bardzo drobnych kropel. Omawiając zasadę działania pistoletu lakierniczego, warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Jej specyfika sprawia, że pistolet umożliwia bardzo równomierne osadzanie się lakieru na malowanej powierzchni.
Pistolet lakierniczy – jaki wybrać?
Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele pistoletów lakierniczych. Wybór konkretnego urządzenia nie powinien być przypadkowy. Ważne jest bowiem, aby pistolet dopasowany był do konkretnych zadań. Jeśli chodzi o zastosowanie pistoletów, to podzielić można je na dwa rodzaje. Mowa tu o pistoletach HVLP oraz pistoletach HP.
Pistolety HVLP są urządzeniami niskociśnieniowymi. Wyposażone są w dyszę posiadającą bardzo dużą ilość otworów. Dzięki temu rozwiązaniu podczas korzystania z pistoletu ciśnienie spada, a ilość natryskiwanego lakieru wzrasta.
Z kolei pistolety HP są urządzeniami wysokociśnieniowymi. Ten model pistoletu posiada jeden mały otwór, przez który pod wpływem wysokiego ciśnienia wytryskiwana jest niewielka ilość lakieru.
Wybierając konkretny pistolet, przede wszystkim kierować należy się jego jakością. Urządzenie powinno cechować się wytrzymałością i trwałością. Pod tym kątem z pewnością polecić można pistolet lakierniczy Iwata. Odpowiadając na pytanie, jaki pistolet lakierniczy wybrać, warto jeszcze podkreślić, że urządzenie to musi być dopasowane do konkretnego rodzaju zbiornika. W przypadku pistoletów HVLP zastosować trzeba większy zbiornik. Odwrotnie jest w przypadku pistoletów HP. Jaki pistolet lakierniczy dla amatora będzie dobrym wyborem? Na rynku dostępne są elektryczne pistolety lakiernicze. Choć ich wydajność jest mniejsza w porównaniu z typowymi pistoletami HVLP i HP, to korzysta się z nich zdecydowanie łatwiej. Dlatego może być to dobry pistolet lakierniczy dla początkującego.
Zbiornik do pistoletu lakierniczego
W pistoletach lakierniczych stosowane są dwa rodzaje zbiorników. Jest to zbiornik dolny bądź zbiornik górny. Zbiornik dolny charakteryzuje się większą pojemnością i dlatego pistolet z dolnym zbiornikiem stosuje się do malowania większych powierzchni. Również dzięki temu, że bardziej pojemny zbiornik znajduje się na dole pistoletu, to korzystanie z urządzenia jest łatwiejsze. Zbiornik góry ma mniejszą pojemność. Dlatego może być on bez problemu montowany właśnie na górze pistoletu. Pistolet z górnym zbiornikiem najczęściej stosuje się do malowania mniejszych powierzchni. Jego zaletą jest jednak to, że jest precyzyjniejszy w porównaniu z pistoletem z dolnym zbiornikiem. Pozwala na malowanie nawet najmniejszych detali. Można zatem powiedzieć, że jest to profesjonalny pistolet lakierniczy.
Dysza do pistoletu lakierniczego
Niezależnie od tego, czy chce się zakupić dobry pistolet lakierniczy dla amatora, czy dla profesjonalisty, warto omówić jeszcze kwestię dyszy do pistoletu lakierniczego. Ta zawsze musi być dokładnie dopasowana do powierzchni, która ma być malowana. Dlatego po odpowiedzeniu sobie na pytanie, jaki pistolet lakierniczy kupić, to przed rozpoczęciem pracy konieczne jest zapoznanie się z charakterystyką powierzchni, jaka ma być malowana. Pamiętać trzeba, że jeśli dysza nie będzie właściwie dopasowana, to efekty lakierowania mogą nie być zadowalające.