Jakie radio 2DIN wybrać?

Stworzenie własnego systemu audio do auta może okazać się nie lada wyzwaniem. Na rynku nie brak różnych propozycji, przez co wybór staje się dużo trudniejszy i może zabrać sporo czasu. Takiego zakupu nie unikniesz, jeśli zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku w aucie. Z dobrym nagłośnieniem każda podróż będzie o wiele przyjemniejsza. Jaki sprzęt to umożliwi? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Ranking radioodtwarzaczy samochodowych – radio 1DIN czy 2DIN?

Niełatwo jest wybrać dobre radioodtwarzacze samochodowe. Ranking tych sprzętów może zawierać zarówno radia typu 1DIN, jak i 2DIN. Jaka jest między nimi różnica?

Radio 1DIN to podstawowe radio, które można wykorzystać do wyposażenia samochodu. Należy jednak pamiętać, że tego typu radia nie będą służyć rozbudowanymi i skomplikowanymi funkcjami. Wskazuje na to standardowy rozmiar radia – wymiar podstawowy. Można je zamontować praktycznie w każdym modelu auta.

Decydując się na radio typu 1DIN nie można liczyć na rozbudowane funkcje. Jakość dźwięku również nie jest na najwyższym poziomie i praktycznie nie różni się pomiędzy poszczególnymi modelami.

Jeśli zależy ci na wysokiej jakości dźwięku i dodatkowych funkcjach, postaw na radio typu 2DIN. Ten standard można opisać jako podwójny 1DIN, ponieważ zajmuje dużo więcej miejsca. Wszystko za sprawą dużego wyświetlacza, dzięki któremu można korzystać z wielu dodatkowych funkcji. Radio typu 2DIN będzie wymagało większego otworu oraz zastosowania specjalnych ramek do montażu. W niektórych przypadkach konieczne będzie również zastosowanie specjalnych adapterów. Dzieje się tak, gdy producenci samochodów chcą celowo utrudnić wymianę fabrycznego radia, stosując specjalne kostki połączeniowe.

 

Radioodtwarzacze samochodowe 2DIN – zalety

Kupno radia w standardzie 2DIN oznacza dostęp do wielu różnych funkcji, które są niedostępne w podstawowym rozwiązaniu.

Pierwszą zaletą radia typu 2DIN, która od razu rzuca się w oczy, jest duży ekran. Sprawia on, że wszystko jest bardziej czytelne. Obsługa radia staje się jeszcze przyjemniejsza – przeglądanie biblioteki muzyki może odbywać się w wyjątkowo czytelny sposób. Będzie ważnym elementem szczególnie wtedy, gdy posiadasz kamery cofania – duży wyświetlacz nie pozwoli Ci przeoczyć żadnej przeszkody. Ekran dodatkowo dopełnia wnętrze auta, tworząc z nim spójny i elegancki wygląd. Jeśli zależy Ci na wyjątkowej przejrzystości, wybierz model o powiększonym ekranie. Siedmiocalowy wyświetlacz modelu Vordon Canadian AC-8202A to sposób na czytelne treści i wysoki komfort użytkowania.

Standard 2DIN umożliwia korzystanie z wielu dodatkowych funkcji. Większość tego typu urządzeń wyposażonych jest w możliwość łączenia się ze smartfonem za pomocą Bluetooth lub Wi-Fi. Posiadasz iPhone’a? Zdecyduj się na radio 2DIN z wbudowaną funkcją Apple CarPlay, która pozwoli Ci na wygodne słuchanie muzyki z wykorzystaniem biblioteki ze smartfona. Taką opcję oferuje radioodtwarzacz Kenwood DDX318BT. Korzystając z tego modelu możesz również łączyć się ze swoim telefonem za pomocą głosu.

Duży ekran warto połączyć z wbudowaną nawigacją, która znacząco ułatwi podróżowanie. To rozwiązanie niemożliwe do zastosowania w przypadku tradycyjnego radia 1DIN, dlatego warto wybrać jego podwójną opcję. W tym przypadku dobrym wyborem będzie Sony XAV-AX200 z dużym wyświetlaczem i wbudowaną nawigacją, którą można sterować głosem za pomocą Apple CarPlay.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie radia 2DIN?

Wybór wśród modeli radia w tym standardzie jest bardzo szeroki, dlatego nietrudno o wątpliwości. Jakie radio 2DIN wybrać?

Wybierając odpowiedni sprzęt zwróć uwagę na to, czy posiada on port USB lub AUX, który umożliwi Ci podłączanie innych urządzeń. W modelu JVC KW-R520 podłączysz smartfon korzystając z wbudowanego gniazda AUX bez strat w jakości dźwięku. Port USB pozwala na podłączenie kolejnego sprzętu, takiego jak nośnik pamięci.

Kupując radio 2DIN, zwróć uwagę na sposób sterowania nim. W zależności od swoich potrzeb, wybierz opcję z przyciskami lub ekranem dotykowym.

Istotnym dodatkiem będą wbudowane zabezpieczenia. W modelu ALPINE IVE-W560BT znajdziesz możliwość założenia blokady kodem PIN, która ochroni Cię przed ewentualną kradzieżą.  Radia w standardzie 2DIN posiadają wiele funkcji – wybierz te, które są dla Ciebie najważniejsze.

Powiązane artykuły