czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Zakres usług firmy audytorskiej

Prowadzenie niezależnej oceny funkcjonowania organizacji, usługi czy produktu za pomocą wewnętrznych lub zewnętrznych audytów to jedna z najpopularniejszych metod kontrolowania skuteczności wdrażanych rozwiązań i wynajdowania nowych sposobów na usprawnienie pracy. Często wywołuje niepokój i nerwową atmosferę, czy jednak zasłużenie?

Czym zajmuje się firma audytorska?

W ogólnym zarysie zajmuje się ona głównie wykonywaniem czynności rewizji finansowej. Firmy audytorskie prowadzą działalność doradczą z zakresu prowadzenia ksiąg rachunkowych i podatków, rewizji finansowej czy organizacji i funkcjonowania przedsiębiorstw. Z ich usług skorzystać można również w przypadku wystąpienia konieczności poprowadzenia postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego, a także w celu wykonania ekspertyzy czy opinii ekonomiczno-finansowej. Zajmują się też świadczeniem usług atestacyjnych niezastrzeżonych do wykonywania przez biegłych rewidentów. Ostatnim filarem działalności firm audytorskich są różnego rodzaju szkolenia i pozycje wydawnicze z zakresu rachunkowości, rewizji finansowej czy prawa podatkowego. Zgodnie z obecnymi krajowymi standardami wykonywania zawodu usługi atestacyjne spoza zakresu czynności rewizji finansowej mogą być wykonywane tylko i wyłącznie w ramach działania firmy audytorskiej. 

Wybór firmy audytorskiej i metody kontroli

Z uwagi na potencjał do wprowadzania usprawnień wybór odpowiedniej firmy audytorskiej to ważna decyzja dla każdego przedsiębiorcy. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na reputację firmy oraz udokumentowaną jakość realizowanych przez nią usług. Dodatkowym atutem będzie uprzednie rozeznanie w rynku tego typu firm, których na bieżąco aktualizowana lista jest dostępna na stronie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Warto wziąć pod uwagę również warunki płatności wynagrodzenia za usługę audytorską oraz zakres i wysokość oferowanego ubezpieczenia. Czynniki wynikające bezpośrednio z działalności poddanego badaniu przedsiębiorstwa to rozeznanie wybieranej firmy na tym polu oraz trafność zaproponowanej przez nią metody wykonania usługi.

Nadzór nad firmami audytorskimi w Polsce sprawuje Polska Agencja Nadzoru Audytowego nadzorowana przez Ministerstwo Finansów. Prowadzi ewidencję tego typu firm i biegłych rewidentów oraz wykonuje regularne kontrole, mające na celu zapewnienie jednolitości prowadzonych działań atestacyjnych i wypełniania wszystkich obowiązków wynikających z obowiązującej normy prawnej.

Firmy audytorskie w Warszawie 

Przez gęstość zaludnienia i wysoki stopień urbanizacji największy rynek dla firm audytorskich znajduje się w Warszawie. 8 na 10 firm uznanych za najlepsze w rankingu firm audytorskich w segmencie spółek giełdowych bazujący na wynikach z 2021 r. mają swoje krajowe siedziby w stolicy. Podium zajmuje tzw. wielka czwórka – obecnie największe na świecie firmy zajmujące się audytem finansowym (PwC, EY Polska, KPMG oraz Deloitte Audyt). 

Firmy audytorskie w Warszawie oferują najszerszy zakres usług również przypadku pozostałych dziedzin i charakteryzują się największą konkurencją. Postęp technologiczny w tej branży jednak sprawia, że w coraz większej ilości przypadków możliwe jest przeprowadzenie audytu w formie zdalnej, całkowicie niezależnie od miasta prowadzenia działalności. Dalszy postęp cyfryzacji może ułatwić wielu przedsiębiorcom dostęp do wysokiej jakości usług atestacyjnych i fachowego doradztwa.  

Powiązane artykuły