czesciskody.pl

Twój ulubiony blog!

Czy przyciemnianie szyb samochodowych jest legalne?

Według posiadaczy samochodów z przyciemnianymi szybami takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Nie zważając na aspekty estetyczne, przyciemniane szyby zatrzymują żar i powodują, że auto nie nagrzewa się nadmiernie w środku. Przepisy prawa regulują ten problem dosyć jasno. Czy przyciemnianie szyb jest bezpieczne i co o tym mówią przepisy?

 

Przyciemniane szyby i przepisy – można, ale pod pewnymi warunkami

 

Oczywiście, że przyciemnianie szyb jest legalne. Mówi o tym art. 66 ust.1 pkt 5 prawa o ruchu drogowym. Przepis ten informuje użytkowników pojazdów, że takie działanie jest dozwolone tylko w przypadku, gdy zapewnione zostanie bezpieczeństwo. Co to może znaczyć? W tym przypadku oznacza zapewnienie kierowcy odpowiedniego pola widzenia, a to jest całkowicie logiczne. Prowadzący pojazd musi wiedzieć, co dzieje się na drodze. Nie wolno zatem przyciemniać powierzchni z przodu pojazdu, która ułatwia kierującemu bezpieczną podróż. Pasażerowie będący z tyłu mogą cieszyć się przyciemnianymi szybami. Ostatecznie należy zapoznać się z §8 ust. 5 pkt 4, w którym napisane jest o 70% współczynniku przepuszczania światła. Ten zapis zapewnia całkowite bezpieczeństwo na drodze. Według ustawodawców właśnie takie zaciemnienie nie stanowi zagrożenia. Kolejnym dokumentem, z którym każdy, kto chce mieć ciemniejsze szyby, musi się zapoznać, jest rozporządzenie ministra infrastruktury. Można w nim znaleźć zakres wyposażenia pojazdu oraz opis warunków technicznych.

 

Bezinwazyjne przyciemnianie szyb

 

Zabieg warto wykonać w miejscu z odpowiednim miernikiem zaciemnienia, ponieważ fabrycznie szyby są już trochę ciemniejsze. Za niedostosowanie się do tych norm grozi mandat karny oraz nakaz zdjęcia foli. Auto Schemat oferuje najlepsze usługi z zakresu przyciemniania szyb w Gdańsku i Trójmieście. Profesjonalnie wykonana usługa to dobra inwestycja na lata. Kupienie foli i założenie jej samemu może okazać się stratą i wyrzuceniem gotówki w błoto.

Niestety dowód rejestracyjny może być odebrany nawet w przypadku homologacji pojazdu, czyli pozwolenia na użytkowanie. Kolejny przepis art. § 10. 1 mówi o tym, że auta posiadające homologację muszą posiadać specjalne oznaczenia, które to potwierdzają. Ponownie chodzi tu o odpowiednią przepuszczalność światła słonecznego oraz ograniczenie widoczności na drodze. Warto zauważyć, że przepisy te tyczą się szyb średnio-bocznych oraz przedniej. Co w przypadku szyb tylko-bocznych? W §11 ust. 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia napisane jest, że jeżeli lusterko wewnętrzne nie zapewnia kierowcy odpowiedniej widoczności, jego rolę przejmują te zewnętrzne. Kwestia przyciemniania szyby tylnej jest bardzo delikatnie traktowana. Może być ona całkowicie zasłonięta tak jak np. w samochodach dostawczych, zamalowana lub z innych względów widoczność przez lusterko wewnątrz pojazdu może być zerowa.

 

Czemu w ogóle kierowcy chcą przyciemniać szyby?

 

Wiadomo już, pod jakimi warunkami można pozwolić sobie na przyciemnianie szyb tylno-bocznych i przednio-bocznych. Wiedza na temat odpowiedniej podstawy prawnej również została przekazana. Laik zapyta „ale po co w ogóle to robić?” Otóż okazuje się, że kierowcy korzystający z tego rozwiązania są bardzo zadowoleni. Aspekt estetyczny to często kwestia gustu w tym przypadku, ale mało kto zaprzeczy, że auto z przyciemnianymi szybami wygląda po prostu lepiej. Folia izoluje światło słoneczne, co sprawia, że w upały w środku jest po prostu chłodniej.

Podczas wypadku materiał, z którego zrobiona jest folia, może powstrzymać mniejsze odłamki szyby przed wpadnięciem do środka. Oczywiście wszystko należy robić z głową i rozsądkiem, najlepiej u specjalistów, którzy się na tym znają. Bezinwazyjne przyciemnianie szyb Gdańsk oferuje Auto Schemat – firma z północy Polski, która ma na swoim koncie same pochlebne recenzje. Nadchodzi lato i ciepłe, długie dni – może powinieneś zastanowić się nad tą propozycją. Nie ma nic lepszego niż chłodne wnętrze auta w upalne popołudnie.

.

 

 

Powiązane artykuły